Renata Šarjaková, 28. listopad 2005
Hledání vhodné náhrady metylbromidu pro úpravu půdy
V roce 1999 byl schválen Montrealský protokol volající po stažení metylbromidu z důvodů odčerpávání ozónu z atmosféry. Ten nezakázal používání metylbromidu, ale pouze reguloval jeho dostupnost. Podle amerického odborníka na půdní fumiganty neexistuje žádný lepší fumigant v přípravě půdy pro setí nebo sadbu než metybromid, a proto bude jeho nahrazení velmi obtížné.

      V roce 1999 byl schválen Montrealský protokol, volající po stažení metylbromidu z důvodů odčerpávání ozónu z atmosféry. Ten nezakázal používání metylbromidu, ale pouze reguloval jeho dostupnost. Jeden z vedoucích státních odborníků na půdní fumiganty, Tom Trout, zemědělský inženýr z americké výzkumné organizace Agricultural Research Service při ministerstvu zemědělství, zastává názor, že neexistuje žádný lepší fumigant v přípravě půdy pro setí nebo sadbu, a proto bude nahrazení metylbromidu velmi obtížné. Nic nefunguje lépe než metylbromid, zvláště když je užíván s chlorpikrinem. Soucítí s farmáři, kteří se začali spoléhat na metylbromid, ale ti nyní musí mít alternativy.

     Extrémně účinným nematicidem je Telone. Používání přípravku Telone (1,3 – dichloropropen od společnosti Dow AgroSciences) vyhání ceny nahoru s tím, jak stále stoupá cena metylbromidu. Od té doby, co byl schválen Montrealský protokol, se ceny tohoto materiálu ztrojnásobily. Pěstitelé sladkých brambor batát (povijnice jedlé - Ipomea batatus) například většinou upustili od metylbromidu zcela ve prospěch přípravku Telone kvůli šetření nákladů. Pěstitelé jahod jsou výjimkou z tohoto pravidla. Protože jahody jsou vysoce zisková plodina a oni rozšiřovali plochy, neupustili tolik od používání metylbromidu jako jiní pěstitelé ovoce a zeleniny. Výhodou přípravku Telone je jeho účinnost při likvidaci nematod (háďátek), které mohou způsobit pohromu na kořenech zeleniny. Chlorpikrin funguje dobře rovněž jako fungicid, protože houbové choroby mohou také způsobovat problémy.

 

Další alternativy

     Kromě přípravku Telone a chlorpikrinu mohou pěstitelé uvažovat o dalším přípravku – metam sodium. Je nejlevnější z oblíbených fumigantů, avšak může být obtížné jej aplikovat.  Zvláště pěstitelé batát používají velký podíl metam sodia. Ačkoli jsou náklady významným důvodem, pěstitelé by neměli nikdy ztrácet ze zřetele fakt, že fumigace je v podstatě vždy jednorázová transakce. Bylo by nepříjemné, kdyby pěstitelé utrpěli ztráty na kvalitě a výnosu, protože chtěli ušetřit na svých počátečních investicích.

     Dalším závažným důvodem týkajícím se metam sodia je to, že nové směrnice mohou omezit jeho používání. Navíc chlorpikrin se podrobuje opakované registraci, což může mít vliv na jeho používání. Nyní se může používání obou materiálů měnit  v závislosti na tom, kde  pěstitel hospodaří.

     V budoucnu, s tím jak bude metylbromid mizet při stahování z trhu, by se pěstitelé měli podívat po experimentálních neregistrovaných materiálech, které se mohou stát časem dostupnými. Nejslibnějším z nich je tzv. „drop-in“ náhražka metylbromidu zvaná jodometan (metyl jodid), který se podrobuje registraci organizace Arvesta a bude se jmenovat Midas. Jiné neregistrované fumiganty zahrnují propargyl bromid, propylen oxid, furfural, DMDS a sodium azid, který, ač dobrý fumigant, se v současnosti nachází v airbagu automobilů.

 

American Vegetable Grower, 2005, August, s. 14                                         Zdroj info ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 083
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář