- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Účinná ochrana před klíšťaty a blechami
S teplým jarem se zvyšuje četnost výskytu vnějších parazitů. Psi a kočky je třeba proti klíšťatům a blechám účinně chránit. Lepší než pročesávání srsti je použití ochranného spreje nebo kapek proti ektoparazitům. Kapky se aplikují v oblasti krku do místa, kam si zvíře nedosáhne jazykem. Toto opatření je účinné až tři měsíce, ochranný prostředek však musí předepsat veterinární lékař. Existují také parazity odpuzující obojky, uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Při aplikaci spreje je odpuzovací efekt okamžitý, při použití kapek se účinnost dostaví asi do tří dnů. Při vakcinaci proti borelióze nastává účinek nejdříve po dvou týdnech, doplnil Duben.
Podle mluvčího není dobré brát u lidí riziko onemocnění klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou způsobenou klíšťaty na lehkou váhu. Při případném odstraňování přisátého klíštěte je třeba si uvědomit, že virus encefalitidy je ve slinách, vhodné je proto po odstranění ranku povrchově dezinfikovat. A bakterie borelie je zase u klíštěte ve střevech, tedy je při vytahování se nesmí prazit dusit olejem nebo máslem, aby obsah trávicího ústrojí do rány nezvrátilo. Klíště je třeba vyviklat, nejlépe za pomoci speciální pinzety.
Pokud se na místě „zakousnutí“ klíštěte objeví jakékoli zarudnutí, otok nebo se projeví zvýšená bolestivost, je třeba vyhledat pomoc lékaře. To platí jak pro lidi, tak pro zvířata, varuje Duben.
Lidé se mohou bránit před klíšťaty speciálním ochranným sprejem a očkováním proti klíšťové encefalitidě. Na lymeskou boreliózu zatím očkování existuje jen pro zvířata. Vakcína pro lidi se připravuje, v polovině letošního roku by měly být hotové ověřovací testy, řekl Duben.
Doplnil, že v loňském roce bylo evidováno u lidí přes 500 případů klíšťové encefalitidy a přes 3000 případů boreliózy.
Zdroj: Agroweb