- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Možnosti náhrady antibiotik
Jako alternativy antibiotických stimulátorů růstu se zkoušejí také prebiotika (mannan oligosacharidy) a probiotika (kvasinky a přímo aplikované mikroorganizmy).
Probiotika jsou definovaná jako doplněk živých mikroorganizmů, zatímco prebiotika stimulují růst bakterií v trávicím traktu již přítomných. Dále se testují rostlinné extrakty (česnek, oregáno, echinaceum a další), enzymy a organické kyseliny (citronová, fumarová).
Nejznámější alternativou jsou probiotika, směsi různých mikroorganizmů, jako jsou Bacillus, Lactobacillus, Streptococcus, Saccharomyces species a Saccharomyces cerevisiae. Tyto produkty se užívají již více než 30 let, zatím s proměnlivou účinností. Jedna ze studií ARS (Agricultural Research Service) z roku 2004 týkající se probiotik uvádí, že dva organizmy – Lactobacillus paracasei subspecies paracasei a Bacteroides ovatus postačí k omezení prudkého rozsevu salmonel u prasat.
Kombinace L. paracasei a B. ovatus účinněji redukovala salmonely než směs 25 fakultativně anaerobních organizmů pro její konkurenční vyloučení.
Nejvíce pozornosti vzbuzují dvě prebiotika, a to mannan oligosacharid a fruktoso-oligosacharid. V roce 2004 bylo analyzováno 54 studií týkajících se produktu Bio-Mos společnosti Alltech Inc. s obsahem oligosacharidu. Bylo zjištěno, že dietetická aplikace přípravku Bio-Mos je nejúčinnější u prasat bezprostředně po odstavu, i když slabší odezva přetrvává ještě několik týdnů. Bio-Mos má nejlepší účinek na prasata s pomalým růstem – méně než 180 g za den.
Podobně jako oligosacharidy u prasat působí manosa aplikovaná do napájecí vody kuřat, u nichž omezuje kolonizaci trávicího traktu S. typhimurium. Některé pokusy potvrzují redukovanou kolonizaci kuřat salmonelou a E. coli po aplikaci mannan oligosacharidu. Jiné pokusy uvádějí podobný účinek u frukto oligosacharidů.
Zajímavou alternativou je konjugovaná kyselina linolová (CLA), která jako modulátor imunitní reakce má velký potenciál pro zlepšení zdravotního stavu prasat. Její aplikace do krmiv pro prasata je zatím velmi finančně nákladná.
Dalším, zatím nepříliš vyvinutým postupem, je aplikace fágů, cílených na patogeny a antirůstové organizmy. Ve studii z roku 2001 bylo dokázáno, že fág Felix 0-1 redukuje populaci salmonel na mandlích a ve slepém střevu prasat. Výzkumníci navrhli, aby byl Felix 0-1 použit pro ošetření klinické salmonelózy u prasat a pro náhradu antibiotik ve finální fázi růstu.
Intern. Pigletter, 235, 2005, č. 7b Zdroj info ÚZPI