- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Změna klecových chovů
Čeští producenti vajec budou muset v příštích letech investovat nejméně dvě miliardy korun, aby splnili podmínky evropské směrnice, která má od roku 2012 zakázat chov slepic v neupravených klecích.
ČR už nyní dováží zhruba 20 procent vajec ze zahraničí.
Čeští producenti vajec budou muset v příštích letech investovat nejméně dvě miliardy korun, aby splnili podmínky evropské směrnice, která má od roku 2012 zakázat chov slepic v neupravených klecích. Ve druhé polovině letošního roku chce Jan Veleba společně s ministerstvem zemědělství připravit pravidla pro čerpání podpůrných investic z evropských fondů a státního rozpočtu, které by drůbežáři mohli využívat už v roce 2009.
V konvenčních klecích se v ČR chová až 90 procent všech nosnic. Alternativní chovy s podestýlkou, ve volném výběhu nebo biochovy tvoří jen deset procent. Evropská směrnice počítá s tím, že od roku 2012 bude povolen chov pouze ve volném výběhu, voliérách nebo takzvaných obohacených klecích. V těch je pro každou slepici vyhrazena o třetinu větší plocha, musí mít také k dispozici hrabaniště, hnízdo nebo například hřadu. Zatímco v konvenční kleci vychází na jednu slepici 550 centimetrů čtverečních, v obohacené kleci je to 750 centimetrů čtverečních.
Dvě miliardy jsou pouze odhad pro investice do úpravy stávajících klecí. Aby ale nedošlo k poklesu produkce vajec, musejí se postavit nové haly a včetně těchto staveb se mohou náklady vyšplhat až na trojnásobek. Při současných nízkých cenách vajec není jisté, zda všichni výrobci budou do nových technologií investovat. Dotace lze čerpat jen na 40 procent investic, na stavby je nelze použít vůbec.
Poklesu produkce se zřejmě nevyhnou ani ostatní státy Evropy. V EU je kolem dvou třetin chovů v klecích. Není proto technicky možné výrobu za tak krátkou chvíli změnit. Většina chovatelů navíc stále vyčkává, zda se podmínky směrnic ještě nepodaří změnit či alespoň odložit její platnost. Proti současné směrnici bojuje 11 členských států unie. Podle chovatelů způsobí opatření zdražení vajec a zvýšení levných dovozů ze zemí mimo unii. Ekologové a Evropská komise upozorňují na poptávku po vejcích od slepic chovaných ve volném výběhu. Počet takto chovaných slepic výrazně roste. Zatímco v roce 1990 to byla jen tři procenta slepic, nyní je to asi 12 procent. Zhruba 300 milionů zvířat je ale stále chováno v těsných klecích.
V ČR je podle údajů Společnosti pro zvířata ročně chováno devět až deset milionů slepic, více než polovina z nich je ve velkochovech. Průměrná roční spotřeba vajec v ČR v roce 2007 byla 249 kusů na osobu.
Autor: sek ,zdroj: www.vetweb.cz