Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 5. březen 2008
Vliv bakterie Lactobacillus fermentum na růst, stravitelnost živin a imunitu odstavených prasat
Vliv bakterie Lactobacillus fermentum na růst, stravitelnost živin a imunitu odstavených prasat
Pro zlepšení průměrného denního přírůstku hmotnosti odstavených prasat je nejvhodnější koncentrace 5,8x107 cfu bakterie Lactobacillus fermentum /g krmné dávky.
Probiotika založená na laktobacilech se užívají jako doplněk krmiv pro stimulaci růstu a pro léčbu průjmů u odstavených zvířat; jejich příznivý účinek byl sledován u myší, telat a kuřat. Laktobacili jsou grampozitivní bakterie produkující kyselinu mléčnou a vyskytují se v trávicím traktu většiny zvířat.
Zásadní pro získání příznivých účinků je správná koncentrace živých laktobacilů v probiotikách. Zatím bylo provedeno málo studií, které by se zabývaly tím, jak množství živých probiotických bakterií ovlivňuje účinnost probiotika.
Úspěch laktobacilů spočívá především ve schopnosti adheze na epitel trávicího traktu. Laktobacili s nejvyšší schopností adheze mají největší účinek na zdraví a růst hostitele.
V Číně hodnotili v dřívějších studiích 4 kmeny laktobacilů izolovaných z trávicího traktu zdravých odstavených selat. Laktobacili byli tolerantní vůči teplun, nízkému pH (2,0), mědi a žlučovým kyselinám a působili proti patogenním činitelům. Novější studie naznačila, že Lacatobacillus fermentum vykazuje z výše uvedených 4 kmenů nejvyšší schopnost adheze na střevní mukóze a působí inhibičně vůči S. typhimurium a E. coli K88. Ve studii sledovali vliv různých hladin živých bakterií Lactobacillus fermentum na růst, stravitelnost živin a imunitu odstavených prasat.
Pokus provedený v Číně sledoval nejúčinnější koncentraci bakterie Lactobacillus fermentum u 240 kanečků odstavených ve věku 28 dní. Výsledky uvádějí, že Lactobacillus fermentum v množství 5,8x107 cfu/g krmné dávky maximalizuje průměrný denní přírůstek hmotnosti, stravitelnost hrubého proteinu a hladinu specifického anti-OVA IgG v séru.
Zdroj: Agronavigátor
Hodnocení
=> průměr 096