- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Rostlinnými směsmi proti hlísticím
Likvidace hlístic u prasat jinými než farmaceutickým prostředky je žádoucí především na organicky hospodařících farmách. Ukazuje se, že rostlinné extrakty mají potenciál pro snižování závažnosti infekcí u prasat způsobených červy.
Podle odborníků stoupá v posledních letech procento poškozených jater u rostoucích a vykrmovaných prasat na organických farmách ještě více než na běžných farmách. Poškozená játra jsou ve většině případů následkem infekce červa Ascaris suum. Infekce vyvolané hlísticí Ascaris suum se léčí syntetickými přípravky, které patří do skupiny benzimidazolů, levamisolu a makrocyklických laktonů. Chovatelé prasat na organických farmách preferují ne farmaceutický přístup a hledají alternativy; zdá se, že fytoterapie by mohla být perspektivní alternativou.
Odborníci z Nizozemí informují o testování rostlinných směsí jako alternativ pro prevenci a likvidace mírné infekce vyvolané Ascaris suum u rostoucích a vykrmovaných prasat. V pokusech byly použity dvě různé rostlinné směsi, které byly v množství 3 nebo 4 % doplňovány do krmné dávky. První směs obsahovala 1 % Thymus vulgaris (tymián obecný), 1 % Melissa officinalis (meduňka lékařská) a 1 % Echinacea purpurea (třapatka nachová – rudbekie). Druhá směs obsahoval kromě zmíněných rostlin ještě 1 % Camellia sinensis (čajovník čínský- black tea). Každé pokusné prase bylo infikované 1000 vajíček hlístice Ascaris suum.
Výsledky pokusu byly srovnány s negativní kontrolou (prasata bez ošetření) a pozitivní kontrolou (prasata byla ošetřena běžným lékem Flubendazolem). Do studie bylo zahrnuto 32 mladých kanců s průměrnou počáteční hmotností 24 kg; prasata byla monitorovaná 67 dní v období od dubna do února.
Z pokusů vyplývá následující:
-
krmná dávka se 3 % rostlinné směsi nesnížila počet prasat, která byla infikovaná Ascaris suum, ale snížila průměrný počet hlístic v trávicím traktu. Přídavek 1% čaje do směsi rostlin se neprojevil v nižším počtu infikovaných prasat ani v redukci průměrného počtu hlísti u prasat. Flubendazol byl potvrzen jako účinný přípravek proti hlísticím
-
na organicky hospodařících farmách s nízkou hladinou infekce hlísticemi by mohla být vhodná kombinace běžného léku a krmiva s přídavkem rostlinné směsi (3%). Úspěšnost odčervení dietou s obsahem 3% rostlinné směsi závisí na hladině infekce
-
na základě monitorování lze vypracovat strategie pro likvidaci hlístic syntetickými léčivy a krmivem obohaceným rostlinnou směsí pro různé kategorie prasat
-
je potřeba provést další výzkum, který bude sledovat užití rostlinné směsi u prasnic v různém stadiu březosti a u odstávčat v souvislosti s věkem a příjmem krmiva.
Feed Mix, 15, 2007, č. 6, s. 11-12
Zdroj: Agronavigátor, ÚZPI