Renata Šarjaková, 5. únor 2008
Alternativní proteinové zdroje pro prasata
Alternativní proteinové zdroje pro prasata

Společnost Denkavit z Nizozemí se zabývala možností využívat jako zdroje proteinu.extrakty z hrachu (PPC), rýže (RPC) a kvasinek (YPC).

Zvýšená poptávka po surovinách spolu se zvýšeným využíváním rostlinných proteinů v krmivech pro ryby nutí výzkumníky  ke hledání vhodných proteinových alternativ.

Řada alternativních proteinových zdrojů již existuje a užívá se v krmivech pro hospodářská zvířata. Mezi ně patří sójový šrot a sójový proteinový koncentrát a pšeničný gluten. V Nizozemí zjišťovali možnost využití hrachového, rýžového a kvasničného proteinového koncentrátu v krmivech pro selata.

Hrachový proteinový koncentrát (PPC). V zemích jako je Francie, se hrách využívá již léta v krmivech pro prasata a brojlery. Jsou preferované variety bíle kvetoucího jarního hrachu, které mají menší hladinu inhibitoru trypsinu (anti nutriční faktoru ve hrachu a sóji) než zimní hrachy s barevnými květy. Vyluštěný  a dále zpracovaný jarní hrách (separace proteinu ze škrobu) je vysoce proteinový produkt  (PPC) se 75 % proteinu a nízkou hladinou trypsinu, je srovnatelný se sójovým proteinovým koncentrátem (SPC). Odborníci doporučují jeho aplikaci do krmiva pro selata  max. v množství 2,5 %.

Rýžový proteinový koncentrát (RPC). Předností rýže je, že neobsahuje antinutriční faktory. Nevýhodou je, že  složení RPC z různých zdrojů je proměnlivé v závislosti na výrobním procesu (65-71 % proteinu, ph 4-5,5). RPC se využívá v asijských zemích jako alternativa SPC (sójového koncentrát)v krmivech pro selata. V posledních dvou letech testovala společnost Denkavit tři různé čínské zdroje RPC. 

Přídavek nejlepšího RPC do krmiva odstavených selat v množství 10 %   se v porovnání s SPC projevil v mírném zvýšení růstu v prvním týdnu po odstavu, ale v druhém týdnu se růst zpomalil. Na základě pokusu odborníci uvádějí, že odstavená prasata pravděpodobně potřebují více času pro využití SPC než RPC. Při užití RPC nebyly zjištěny rozdíly v konsistenci výkalů. Výzkumníci ze společnosti Denkavit doporučují aplikovat max. 5 % RPC do krmiv pro selata, případně jako náhradu SPC.

Proteinový koncentrát z pivovarských kvasnic (YPC). Sušené pivovarské kvasnice se v krmivech pro selata užívají již léta. Jejich nadbytečné množství se nedoporučuje vzhledem k mírně hořké chuti. Bylo však zjištěno, že malé množství YPC může ve skutečnosti chuť krmiva zlepšit. V testu se 64 vrhy (selata před odstavem) použili dva typy YPC (s 50 a 61 % proteinu) a výsledky srovnávali s proteinovým koncentrátem syrovátky (WPC) se 70 % proteinu. V pokuse bylo 1 % mléčného proteinu nahrazeno dvěma typy kvasničného proteinu.

Závěry uvádějí zvýšení celkového příjmu krmiva selaty před odstavem ze 328 g na sele na 437 g a 420 g. Stejná krmiva aplikovaná i po odstavu, speciálně YPC s 61 % proteinu, zlepšila růst prasat  při náhradě 1 % mléčného proteinu 1 % kvasničného proteinu. Vyšší dávky YPC (5%) zvyšovaly možnost průjmů. Odborníci doporučují aplikovat max. 2 % YPC do krmiv selat jako náhražku mléčného proteinu.

Podle odborníků jsou proteinové zdroje jako PCR, RPC a YPC dobrou alternativou, ale je potřeba  pečlivě  hlídat hladinu anti nutričních faktorů.
Feed Mix, 15, 2004, č. 6, s. 16-17

Zdroj: Agronavigátor, ÚZPI



Hodnocení => průměr 063
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář