Renata Šarjaková, 18. prosinec 2007
Informace o potravinovém řetězci

Informace o potravinovém řetězci

K usnadnění plnění povinnosti, které pro chovatele vyplývají z přílohy II oddílu III nařízení EP a R (ES) č. 853/2004  a čl. 8 nařízení EK (ES) č. 2076/2005 týkající se zasílání Informací o potravinovém řetězci (dále jen „IPŘ“) provozovateli jatek 24 hodin před každou zásilkou zvířat, SVS ČR připravila k využití níže uvedený formulář. V letošním roce povinnost zasílání IPŘ je stanovena pouze pro dodávky drůbeže na jatky, od 1.1.2008 bude zasílání IPŘ požadováno u prasat a od 1.1.2009 i u ostatních druhů jatečných zvířat, pokud v souvislosti s  úpravou veterinární legislativy nebudou tyto termíny zkráceny.

Informace o potravinovém řetězci zahrnují zejména následující údaje:

Uvedené vzory představují minimální rozsah požadovaných informací v souladu s čl. 1 a přílohy I, oddíl II kapitola  1 nařízení  Komise (ES) č. 2074/2005, kterým se stanovují prováděcí opatření nařízení EP a R (ES) č. 853/2004 a č. 854/2004, které musí obsahovat IPŘ předaná provozovateli jatek před porážkou jatečných zvířat, který ji odevzdává příslušnému úředními veterináři na jatkách.

1. Informace o chovateli zvířat a veterinárním lékaři

Chovatel je vlastník nebo držitel zvířat, která jsou zasílána na jatky. Vystavováním IPŘ může chovatel pověřit vedoucího farmy nebo jinou osobu, která má přístup k uvedeným informacím a údajům. Vyplněná IPŘ může být zasílána provozovateli jatek předem také elektronicky.

Pokud se při veterinární prohlídce zvířat na jatkách zjistí choroba nebo stav, které by mohly mít vliv na veřejné zdraví nebo zdraví zvířat případně by ohrožovaly dobré životní podmínky zvířat, oznámí to úřední veterinární lékař chovateli zvířat písemně nebo elektronicky (kapitola I oddíl II přílohy I nařízení EP a R (ES) č. 854/2004 v rozsahu stanoveném v dodatku k příloze I „VZOR DOKLADU“ nařízení EK (ES) č. 2074/2005.

2. Údaje o zvířatech dodávaných na jatky

Uvádí se údaje o zvířatech z jednotlivých hal nebo ustájení dodávaných na jatky. Pokud je znám, uvádí se např. úhyn v posledních 14 dnech u nosnic apod.

Léky, vakcíny a jiné látky se v IPŘ uvádějí jen tehdy, jestliže u nich byla stanovena ochranná lhůta delší než 0.

Podrobnosti o chorobách a laboratorních testech se uvádí, jestliže jsou známy výsledky.

3. Onemocnění zaznamenaná v chovech

Je nezbytné poskytovat všechny podrobnosti o každé diagnostikované chorobě na dané farmě, při které byla uložená jakákoli omezení nebo zákazy přemísťování zvířat.

 Údaje o výsledcích prohlídky na jatkách se vyplňují pouze u 2 po sobě následujících zásilek ze stejných hal, tj. pokud chovatel poráží na stejných jatkách za sebou tři a více zásilek nemusí tuto část IPŘ vyplňovat.

V případech, kdy byla zvířata testována s pozitivním výsledkem na salmonely nebo jiná onemocnění má provozovatel jatek povinnost oznámit úřednímu veterináři na jatkách opatření, která bude provádět, aby se zabránilo kontaminaci v průběhu porážky, opracování balení apod. (porážka na konci směny, výměna pracovního oblečení, dezinfekce po porážce inkriminované dodávky apod.).

4 . Provozovatel jatek kontroluje úplnost a platnost IPŘ, nehodnotí dodané údaje a informace předává úřednímu veterinárnímu lékaři.

 

 

Přílohy:

1. Prohlášení chovatele prasat

2. Prohlášení chovatele drůbeže

 

Zdroj: Veterinární správa Moravskoslezského kraje


Přiložené dokumenty:
Prohlášení 1
Prohlášení 2
Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 084
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář