Renata Šarjaková, 23. říjen 2007
Když včely jdou spát ...
Státní veterinární správa ČR předpokládá, že včelaři v průběhu roku pečovali o svá včelstva podle metodického doporučení.
 
Po půl roce urputné práce včely, ten pilný hmyz, zamíří do úlů ve studených podzimních dnech jednou naposledy, aby se v charakteristickém hroznu snažily ve zdraví dožít jara. Letos však kvůli oslabení, zapříčiněném zejména varroázou, ke kterému se mohou přidat posléze různá virová onemocnění, leckteré jara nedožijí.
Pro včelaře to znamená sledovat pečlivě zdravotní stav svých včelstev. Již na počátku roku se musí z úlů odebírat tzv. měl (to je to, co se smete ze dna úlu) a zaslat na vyšetření. Vzhledem k horší situaci v průběhu loňské zimy Státní veterinární správa doporučila včelařům podnikat obranné kroky proti nebezpečné varroáze. To znamená, že mohli použít v průběhu roku veterinárních prostředků a léčivých přípravků. Je třeba poznamenat, že jde o chemické preparáty, které mají za cíl hubit původce nákazy, roztoče. Nejde v žádném případě o antibiotika! Ta se v chovech včel používat nesmějí.
Pokud některý včelař proti varroáze v průběhu roku v souladu s metodickým doporučením Státní veterinární správy nepostupoval, může po zimě „splakat nad výdělkem“, protože roztoč škodící včelám způsobí, že na jaře nebude mít kdo do rozkvétajích jív vylétnout. 
Dnes jsou poslední chvíle, kdy lze pro dobrý zdravotní stav včelstev něco udělat!
Tisková zpráva SVS ČR, 23.10.07
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.
 
 Zdroj: Ing. Pavla Schneiderová

Hodnocení => průměr 072
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář