Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 17. říjen 2007
Neospora: přenos infekce psy je přeceňován
Neospora: přenos infekce psy je přeceňován
Psi jsou příčinou potratů krav způsobených infekcí Neosporum caninum jenom u necelých 10 % případů.
Profesor Dr. Bruno Gottstein vyučuje na univerzitě v Bernu a věnuje se zde v ústavu parazitologie veterinární fakulty výzkumu parazitárních chorob skotu. V článku shrnuje nejnovější poznatky z oblasti přenosu Neospora caninum.
Zpřesněné výsledky nejnovějších výzkumů prokázaly, že „vertikální“ přenos Neospora caninum, tedy infekce z chronicky nemocných, ale zdravých matek na potomstvo, hraje podstatně významnější roli než přenos ze psa na skot.
Již malé oslabení imunitního systému budoucích matek v průběhu březosti vede k opětovné aktivizaci klidových sta dií parazitů. Parazité se dostávají krví přes placentu do krevního oběhu telete. Ve většině případů se tak stává až v pozdější fázi březosti (ke konci posledního trimestru). Může tak dojít k infikování telete nebo se mohou telata narodit zdravá. V ojedinělých případech může dojít k přenosu infekce již v průběhu prvních dvou trimestrů, což může mít pro vyvíjející se zárodek fatální následky. Parazit se dokáže v nezralém organismu natolik pomnožit, že dojde k těžkému poškození vyvíjejícího se mozku nebo i jiných orgánů. Následkem je úhyn nenarozeného mláděte a potrat. Ve většině případů se však rodí zdravá, infikovaná telata, která jsou zdrojem parazita pro několik následujících generací (předají dále svým potomkům) aniž by došlo ke kontaktu se psem.
Ve Švýcarsku se uskutečnila první sérologická studie, jejíž výsledky prokázaly, že 11 až 15 % krav je chronicky infikováno tímto parazitem. Následující studie měla za úkol objasnit, do jaké míry jsou potracené plody infikovány tímto parazitem a jaký byl rozsah poškození jejich mozku. V jedné velké studii bylo vyšetřováno 200 potracených plodů. U každého pátého zvířete byl prokázán výskyt odpovídajících poškození. Vysoký podíl zaviněných potratů potvrdil pověst N. caninum coby nejdůležitější infekční příčiny potratů u skotu. Další choroboplodné zárodky se podílejí pouhými 7 % - BVD virus nebo různé bakterie přibližně 4 %. Ostatní evropské státy referují v této souvislosti o podobně vysokých číslech.
Stanovení laboratorní diagnózy není jednoduché, protože výsledky krevního rozboru mají jen omezenou vypovídací schopnost. Proto je doporučováno prokazovat přítomnost parazitů v mozkové tkáni uhynulých plodů. Přítomnost parazita je možné prokázat i v jiných orgánech, ale pravděpodobnost je menší v porovnání s mozkem.
Pokud se ve stádě vyskytne problém s potraty, je smysluplné pomocí rozboru krve celého stáda diagnosticky vymezit, zda je zdrojem infekce pes nebo jsou to sama zvířata ze stáda. K tomu slouží speciální test protilátek tzv. test avidity IgG.
Kontroverzní diskuse o volně pobíhajících psech a jejich neukázněných majitelích, kteří se nestarají řádně o odkliz jejich exkrementů probíhají v posledních letech v mnoha zemích Evropy. Nové studie ze Švýcarska a Německa prokázaly, že u přibližně 90 % případů se jedná o přenos infekce z chronicky infikovaných matek na potomstvo. Psi tedy mohou být původci onemocnění v méně než 10 % případů.
Indikátorem skutečnosti, že došlo k infikování krav prostřednictvím psích výkalů je výskyt 5 až 8 potratů u stohlavého stáda v průběhu několika týdnů. V této situaci vykazují zvířata také nízkou hodnotu avidity v krevním séru (avidita je měřítkem síly vazby mezi protilátkou a antigenem). Pokud se potraty vyskytují po celý rok a hodnota avidity je vysoká, potom se jedná o přenos infekce z matek na potomky.
Nové studie se zabývají otázkou, jak často jsou ve psích výkalech přítomny zárodky Neospora caninum. Ve Švýcarsku byla celkem u 200 hlídacích psů v průběhu 2 let každý měsíc prováděna analýza výkalů. Dalších 1000 zvířat bylo namátkově testováno stejnou metodou. Všechny směsné vzorky byly negativní. To znamená, že žádný vzorek trusu neobsahoval oocysty Neospora caninum. Podobné studie a přesné analýzy rizika prováděné v Německu poukázaly na omezenou roli psů v rámci problematiky potratů u skotu.
Strategie proti parazitům:
Je možné doporučit následující opatření:
- Při nákupu březích plemenic je nutné provést před ustájením zvířat sérologické vyšetření (nejlepší je odběr 2 časově nezávislých vzorků krve).
- K přerušení koloběhu parazita ve stádě je nutné séropozitivní matky vyloučit z chovu a jejich potomky dát do výkrmu.
- V případě vysokoproduktivních matek s pozitivním nálezem je možnou alternativou přenos embryí séronegativním akceptorkám. Tak dojde k přerušení cyklu přenosu infekce.
- K eliminaci přenosu parazita prostřednictvím psů je nutné ukládat jadrná krmiva, seno, trávu a siláž tak, aby v žádném případě nemohlo dojít k jejich kontaminaci psím trusem. Je také bezpodmínečně nutné zabránit psům v konzumaci plodových lůžek a jiného materiálu pocházejícího z abortů. Psům se nemá předkládat ke konzumaci žádné maso přežvýkavců, ani orgány v syrovém stavu. Vysoké (po dostatečně dlouhou dobu) a velmi nízké teploty dokáží zárodky v mase spolehlivě usmrtit.
V současné době se v Nizozemí ověřuje použití inaktivované (usmrcené) vakcíny, která by měla snížit frekvenci potratů ve stádě skotu. Z vědeckého pohledu by byla vhodnější živá vakcína, o jejíž vývoj se nyní pokouší vědci z několika laboratoří na světě.
Alternativou strategie vakcinace by mohlo být na základě výsledků několika studií metafylaktické použití antikokcidik (např. toltrazurilu). Pomocí tohoto medikamentu bude možné získat negativní chovné linie z neospora-séropozitivních matek. Tato strategie spočívá v léčbě čerstvě narozených telat, která pocházejí od séropozitivních matek. I v tomto případě je však nutné čekat jak dopadnou výsledky.
Zdroj: Ing. Dana Nehasilová