Renata Šarjaková, 27. srpen 2007
Budoucnost přímo zkrmovaných organismů
V odborném tisku se ukazuje stále více informací o příznivém vlivu přímo zkrmovaných mikroorganismů na bachorovou fermentaci, celkové zdraví zvířat, jejich welfare a užitkovost.
 
Kromě přímo zkrmovaných kvasinek existují další produkty založené na plísni Aspergillus oryzae a přípravky, které zatím nejsou komerčně dostupné, založené na A. niger, Penicillium sp., Trichoderma harianum a Neocalimastix frontalis.
A. niger je aerobní mikroorganismus, který vykazuje aktivitu polysacharidázy a esterázy, enzymů důležitých při rozkladu vlákniny v bachoru. Na rozdíl od většiny kvasničných preparátů, neobsahují preparáty založené na A. oryzae živé buňky a přesto má přídavek aspergilového extraktu in vitro podobný vliv na bachorovu fermentaci jako kvasinky. Buňky plísně Aspergillus nejsou, na rozdíl od kvasinek, schopné přijímat kyslík a jejich vliv na bachorovu fermentaci pravděpodobně spočívá v dodání základních růstových faktorů, které stimulují růst jiných organismů. Počet bakterií, především fibrolytických a mléčného kvašení, může být stimulován přídavkem kvasinek nebo extraktu plísně Aspergillus.
Přídavek A. oryzae při fermentaci in vitro významně snížil produkci metanu; snížená produkce metanu byla v přímé souvislosti s redukcí protozoální populace. Podobný vliv nebyl zjištěn v podmínkách in vivo.
V některých případech zlepšoval přídavek A. oryzae in vivo mikrobiální syntézu proteinu a podpořil odplavení dusíku z bachoru. U zvířat s aplikovaným A. oryzae byla zaznamenána lepší stravitelnost sušiny a acidodetergentní vlákniny a větší rychlost trávení vlákniny v bachoru. Některé odborné práce však neuvádějí žádný vliv A. oryzae na metabolismus proteinu nebo rozklad vlákniny.
K dalším kladným vlivům Aspergillus aplikovaného in vivo patří časnější mikrobiální kolonizace bachoru telat; v některých případech extrakt Aspergillus snížil vlivy tepelného stresu na zvířata.
Domněnka, že podobné kmeny přímo zkrmovaných mikroorganismů budou mít stejné (příznivé) účinky na bachorovou fermentaci nebyla potvrzena. Různé kvasničné kmeny se mohou významně lišit ve stimulačním účinku na bachorovou fermentaci a ve vlivu na mikrobiální. Skutečnost, některé kmeny zlepšují růst fibrolytických a mléčných bakterií, některé působí konkurenčně vůči škodlivým organismům jako je Streptococcus bovis nebo E. coli a jiné mohou ovlivnit růst některých klíčových mikroorganismů a stimulovat bachorovou fermentaci a počet bakterií vede k názoru, že výběr správného kmene je nejdůležitějším krokem pro nejúčinnější působní přímo zkrmovaných mikroorganismů.
Zvířata reagují na přímo zkrmované mikroorganismy lepším zdravím a vyšší užitkovostí.
Společnost Lallemand Animal Nutrition realizovala program skríningu různých kmenů kvasinek za účelem zjištění jejich potenciálu jako nové generace přímo zkrmovaných mikroorganismů, zaměřených na specifické oblasti bachorové fermentace, zdraví a welfare zvířat. Bylo zkoumáno téměř 200 různých kmenů kvasinek (uznaných jako bezpečné organismy), již užívaných v pekařství a v pivovarnictví. Kmeny byly testovány z hlediska schopnosti stimulovat růst a metabolickou aktivitu fybrolytických mikroorganismů a bakterií mléčného kvašení, které hrají významnou úlohu v rozkladu vlákniny a při stabilizaci pH bachoru.
Schopnost měnit mikrobiální ekosystém a ovlivnit jeho reakci na různé stimuly a poznání jak přímo zkrmované mikroorganismy ovlivňují mikrobiální ekosystém mohou vést k produkci cílených přímo zkrmovaných mikroorganismů druhé generace.
 
Zdroj: Ing. pavla Schneiderová

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 082
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář