Renata Šarjaková, 24. září 2024
SVS rozšiřuje pásmo okolo ohnisek katarální horečky ovcí a stanovuje podmínky dobrovolného očkování proti nákaze

Státní veterinární správa (SVS) dnes v reakci na vývoj nákazové situace rozšiřuje pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí (KHO) dále na východ o dalších 13 okresů.

 

Dle dnes vydaných aktualizovaných mimořádných veterinárních opatření (MVO) v těchto okresech budou platit obdobná pravidla jako v již dříve do pásma zařazených oblastech. Aktualizovaná MVO nově umožňují chovatelům dobrovolnou vakcinaci proti aktuálnímu sérotypu KHO. Cílem opatření je snížit riziko šíření nákazy do dalších chovů.

Pásmo KHO od dnešního dne po rozšíření zahrnuje tyto územní celky ČR: Karlovarský kraj (všechny okresy), Ústecký kraj (všechny okresy), hlavní město Praha, Středočeský kraj (všechny okresy), Liberecký kraj (všechny okresy), Plzeňský kraj (všechny okresy), Jihočeský kraj (všechny okresy), Kraj Vysočina (okres Pelhřimov, okres Havlíčkův Brod, okres Jihlava), Pardubický kraj (okres Pardubice, okres Chrudim), Královehradecký kraj (okres Jičín, okres Hradec Králové). Po rozšíření o 15 000 km² má pásmo výměru více než 33 000 km².


Aktualizovaná MVO stanovují podmínky, za jakých budou chovatelé moci provádět očkování zvířat proti KHO (sérotypu 3). „K očkování a přeočkování mají chovatelé na výběr ze čtyři vakcín vyjmenovaných v MVO. Očkování je dobrovolné a hradí je chovatel. Očkování provede soukromý veterinární lékař. Očkovaná zvířata musí být v den očkování klinicky zdravá. Chovatel zajistí evidenci očkovaných zvířat. V případě přemístění očkovaných zvířat na jiné hospodářství informuje chovatel příjemce zvířat o skutečnosti, že jsou zvířata očkována,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.


Katarální horečka ovcí se počátkem září vrátila do České republiky po 15 letech. K dnešnímu datu je v ČR šestnáct ohnisek této nákazy v chovech. Nákaza se šíří i v řadě dalších evropských zemí.


Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. Nákaza postihuje především ovce, kozy a skot. U skotu většinou nedochází k výskytu klinických příznaků. Onemocnění je přenášeno krev sajícím hmyzem, konkrétně tiplíky. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevují krváceniny a vředy.

Petr Vorlíček                        
tiskový mluvčí SVS

Mapa - pásmo katarální horečky ovcí 20. 9. ke stažení

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 300
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář