Renata Šarjaková, 11. červen 2024
Zvětšení uzavřených pásem kvůli africkému moru prasat v Libereckém kraji

Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s vývojem nákazové situace znovu upravuje hranice uzavřených pásem vytýčených v Libereckém kraji kvůli výskytu afrického moru prasat (AMP) v tamní populaci divočáků. Do tzv. uzavřeného pásma II, tedy oblasti s výskytem nákazy, nově přibylo 36 katastrálních území o celkové výměře 265 km². Území uzavřeného pásma I se rozšířilo o 80 katastrálních území o rozloze přes 345 km². 

 

 

Zvětšení pásem je reakcí na případ divočáka uloveného 6. 5. 2024 v katastrálním území Fojtka na Liberecku. Místo odlovu se nacházelo mimo tzv. uzavřené pásmo II, na území tzv. uzavřeného pásma I. Z tohoto důvodu muselo dojít ke zvětšení obou oblastí. Změna uzavřených pásem včetně nových katastrů byla včera oficiálně zveřejněna v Úředním věstníku EU.

Uzavřené pásmo II, tedy oblast s výskytem afrického moru prasat u prasat divokých, zabírá na Liberecku po úpravě 786 km². Na tuto oblast navazující „nárazníkové pásmo“, tedy uzavřené pásmo I má po úpravě 826 km². V obou pásmech platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do chovů prasat domácích. Opatření v uzavřeném pásmu II jsou přísnější.

SVS na vývoj nákazové situace průběžně reaguje a v souladu s platnou evropskou legislativou hranice uzavřených pásem upravuje. Z dlouhodobého hlediska se jejich plocha postupně zvětšuje. Původní „pásmo infekce“ vyhlášené v prosinci 2022 po prvním potvrzeném případu na Frýdlantsku mělo zhruba 200 km². V závěru května umožnil příznivý vývoj vyjmout z pásem oblast na Českolipsku. Naopak v severnějších částech Libereckého kraje v posledních týdnech nově potvrzených případů přibývá.

„Proto opět apelujeme na chovatele, myslivce i veřejnost, aby striktně dodržovali přijatá opatření, která mají za cíl omezit šíření nákazy v populaci prasat divokých a ochránit chovy prasat domácích,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Aktuálně jsem zřídil zvláštní inspekční skupinu, která bude až do konce července provádět v chovech prasat na území Libereckého kraje kontroly zdravotního stavu a podmínek biologické bezpečnosti, Veterinární inspektory z Libereckého kraje v ní dočasně posílí také pět kolegů z jiných regionů,“ dodal Semerád.

Od počátku letošního roku SVS zatím eviduje 18 případů AMP u prasat divokých (devět uhynulých a devět ulovených kusů). Celkem bylo v ČR od počátku nákazy na konci roku 2022 potvrzeno 75 případů AMP u nalezených uhynulých či ulovených prasat divokých. AMP se stále vyskytuje pouze u prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena. 

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

 

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 298
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář