Renata Šarjaková, 21. listopad 2023
SVS vede novou informační kampaň proti šíření afrického moru prasat

Státní veterinární správa (SVS) spouští další fázi informační kampaně proti šíření afrického moru prasat (AMP) cílenou především na myslivce, chovatele ale i na ostatní veřejnost.

 

SVS v jejím rámci připravila informační brožuru pro myslivce, informační plakát a také samolepky pro myslivce a chovatele. Hlavním úkolem kampaně je zvýšit informovanost cílových subjektů o africkém moru prasat a snížit tím riziko šíření nákazy z Libereckého kraje do dalších regionů České republiky.

SVS nachystala pro myslivce Brožuru pro lovce a uživatele honitby, která je k dispozici na webových stránkách. Brožura v jednotlivých krocích popisuje postup při lovu prasat divokých v uzavřených pásmech, která jsou v současnosti vymezena v části Libereckého kraje a v malé části Středočeského kraje. Text bodově popisuje situace, do kterých se při lovu může myslivec dostat a nabízí postupy a řešení. Rovněž přináší informace o obecných pravidlech a povinnostech lovců souvisejících s AMP a také varuje před možnými úskalími a nebezpečím spojeným s nákazou.


Druhým výstupem informační kampaně je leták, resp. plakát upozorňující na rizika šíření AMP. Veterinární inspektoři po celé ČR především na odpočívadlech hlavních silničních tahů a také na hraničních přechodech do konce listopadu 2023 vylepí kolem 150 informačních plakátů se sdělením v pěti jazycích. Tyto samolepící letáky, které se objeví i na mezinárodních letištích, upozorňují na rizika šíření AMP potravinami za přispění člověka. Letáky se zaměřují mj. i na dálkové řidiče, kteří mohou například svými svačinami roznést nákazu do dalších regionů ČR nebo i do jiných zemí. Podobný plakát připravila SVS již v roce 2018, kdy se AMP vyskytoval na Zlínsku. 


SVS ve spolupráci s EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) vytvořila čtyři varianty samolepek Zastavme africký mor prasat v celkovém nákladu 4 000 kusů. Dvě z nich jsou určené pro lovce a dvě další pro chovatele. Samolepky obsahují krátká a jasná sdělení, resp. opatření, která účinně pomáhají v boji s nákazou. Náklady na výrobu a distribuci zmíněných informačních materiálů, které jsou částečně kofinancované Evropskou komisí, se pohybují v řádu desítek tisíc Kč. 


Nákaza se po téměř pěti letech v ČR objevila v prosinci 2022 na Frýdlantsku. Od té doby do dnešního dne eviduje SVS 56 pozitivních případů afrického moru prasat v populaci divočáků v Libereckém kraji. Z toho na Frýdlantsku 55 (45 uhynulých a 10 ulovených). Nákaza byla potvrzena i u jedince uloveného na Českolipsku. V oblasti platí mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit šíření nákazy. V jejich rámci jsou všechna nalezená a ulovená divoká prasata vyšetřována na africký mor prasat a za lov divočáků je myslivcům vypláceno tzv. zástřelné. 


SVS na kampani spolupracuje s Ministerstvem zemědělství, veterinární službou Ministerstva obrany, Českomoravskou mysliveckou jednotou i Českomoravským svazem chovatelů prasat. Informační letáky a samolepky jsou v elektronické formě k dispozici na webu SVS.

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

 

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 146
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář