- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Pravidla pro dovoz živočišných produktů pro osobní spotřebu
Před nadcházejícím období letních dovolených Státní veterinární správa (SVS) připomíná, jaká pravidla platí pro dovoz produktů živočišného původu určených pro osobní spotřebu ze zemí mimo Evropskou unii (třetích zemí).
Pro dovoz produktů živočišného původu včetně směsných produktů uplatňuje EU harmonizovaný přístup. Do EU tak není možné dovážet pro osobní spotřebu maso, masné výrobky, salámy, šunky, klobásy a rovněž mléko, mléčné výrobky, máslo, sýry či jogurty. Tyto produkty živočišného původu totiž mohou obsahovat choroboplodné zárodky způsobující infekční choroby.
Z důvodu nebezpečí zavlečení nebezpečných nákaz do EU (včetně území ČR) podléhá dovoz některých produktů živočišného původu do EU přísnému režimu. Tento režim (zákaz) se nevztahuje na dovozy výše uvedených produktů ze států Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska, tedy ze států, které sice nejsou členy EU, ale mají s ní nadstandardní vztahy či zvláštní status. Pro státy jako Grónsko nebo Faerské ostrovy platí, že z nich lze dovézt maximálně do 10 kg výše zmíněných produktů.
„Uvedená omezení mají svá opodstatnění. Při dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu ze třetích zemí hrozí riziko zavlečení rizikových patogenů, které se jinak v EU nevyskytují. Mohlo by tak dojít k zavlečení nebezpečných nákaz zvířat nebo nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Proto je dovoz zboží z masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků z třetích zemí vyjma některých států zakázán,“ sdělil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Dodržování uvedených pravidel v ČR zabezpečují celní úřady, které na mezinárodních letištích provádí kontroly zavazadel cestujících ze třetích zemí. V případě že se objeví v zavazadlech cestujících produkty živočišného původu, které nemohou být do EU vpuštěny, potraviny se zabaví a likvidují. Stejná pravidla platí i pro balíky zaslané poštou či kurýrní službou anebo pro produkty živočišného původu nakoupené přes internetové obchody ve třetích zemích.
Podrobnější informace a přehled produktů, které lze dovážet do EU bez omezení, jsou uvedeny v příslušném právním předpisu EU, který lze dohledat na webových stránkách SVS. Zároveň jsou tyto informace k dispozici na všech místech vstupu, tj. mezinárodních letištích a na mezinárodní poště.
Veškeré produkty živočišného původu, které neodpovídají uvedeným pravidlům musí být při příjezdu do EU odevzdány k úřední likvidaci. Nenahlášení uvedeného zboží může mít za následek peněžitou pokutu nebo trestní stíhání. SVS proto cestující ze třetích zemí (včetně českých turistů vracejících se zpět do ČR) upozorňuje, že uvedené zákazy dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu je nezbytné dodržovat i na jiných místech vstupu do EU.
Infografika ke stažení
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS