Renata Šarjaková, 19. červenec 2022
SVS představila priority CZ PRES a vedla jednání skupiny pro zvířata a veterinární otázky

Zástupci Státní veterinární správy (SVS) poprvé v rámci CZ PRES předsedali v Bruselu Pracovní skupině (PS) pro zvířata a veterinární otázky. 

 

Jednání za účasti ředitelů veterinárních správ členských zemí EU, které probíhalo v Bruselu ve středu 13. 7., se zaměřilo na několik oblastí a problematik. Zejména šlo o představení priorit CZ PRES, mezi které patří diskuse na téma tzv. hygienického balíčku a rovněž sběr údajů o používání antimikrobik ve veterinární medicíně.

CZ PRES představilo motto předsednictví a priority ČR v rámci sektoru zemědělství a blíže referovalo o agendách ve veterinární oblasti. Účastníci jednání dostali pozvání na neformální jednání PS ředitelů veterinárních správ, které se uskuteční v září v Praze. Na pracovní skupině zazněly také informace k dalším plánovaným akcím předsednictví, jako např. ministerské konferenci k africkému moru prasat, která se uskuteční rovněž v září ale v Bruselu. 

Na programu jednání byla dále debata o nařízení č. 853/2004 k hygieně potravin živočišného původu. CZ PRES prezentovalo nástin problematiky. Od vydání tohoto důležitého nařízení uplynulo téměř 20 let. Funkčnost nařízení se prokázala mnohaletou praxí. Nicméně technologický pokrok se vyvíjí, a je na místě posoudit, zda nařízení stále odpovídá potřebám praxe. Proto předsednictví připravilo dotazník, který od členských států získá informace o zkušenostech s aplikací nařízení a případné návrhy na jeho další rozvoj. 

Pracovní skupina se také věnovala implementaci nařízení (EU) č. 2019/6: Sběr údajů o prodeji a používání antimikrobiálních látek ve veterinární medicíně. CZ PRES představilo problematiku shromažďování údajů o prodeji a používání antimikrobiálních látek ve veterinární medicíně. V následné diskusi CZ PRES požádalo ostatní státy o sdílení zkušeností s prováděním požadavků na vnitrostátní úrovni. Cílem je podpořit úspěšné zavedení systému sběru údajů o prodeji a používání antimikrobiálních látek ve veterinární medicíně podle nařízení (EU) č. 2019/6. K problematice se pracovní skupina vrátí na dalších jednání. 


Petr Vorlíček 
tiskový mluvčí SVS

 

 

Hodnocení => průměr 167
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář