- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Důležité upozornění pro české firmy vyvážející potraviny živočišného původu a vedlejší živočišné produkty do Velké Británie
Od Nového roku musí britští dovozci hlásit zásilky předem britskému Úřadu pro zdraví zvířat a rostlin (Animal and Plant Health Agency). Tento úřad si bude následně ověřovat, zda je podnik v příslušném státě Evropské unie schválený a registrovaný. Pokud podnik nebude mít potřebnou registraci a schválení, může dojít k odmítnutí a vrácení zásilky.
„Je proto nezbytné, aby se všichni čeští vývozci, kteří i v příštím roce plánují vyvážet potraviny živočišného původu a vedlejších produktů živočišného původu do Velké Británie, co nejdříve obrátili na místně příslušnou krajskou veterinární správu a oznámili jí, z kterých výrobních podniků se vývoz uskuteční,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „KVS totiž nemusí mít informace o dosud vyvážených produktech do Velké Británie k dispozici, protože zásilky jsou zatím obchodované bez veterinárních osvědčení a jakýchkoli jiných omezení.“
Velká Británie v druhé polovině listopadu informovala, že došlo opět ke změně termínů certifikace a fyzických kontrol, které se vztahují na dovozy živočišných produktů z EU.
Certifikace zásilek a kontroly budou prováděny v následujícím harmonogramu. Od 1. července 2022 bude zavedena certifikace (osvědčení), fyzické kontroly a kontroly totožnosti pro veškeré maso a masné výrobky a vedlejší produkty živočišného původu. Od 1. září 2022 budou prováděny certifikace a fyzické kontroly pro všechny mléčné výrobky. Od 1. listopadu 2022 bude nový režim upravovat i vývoz směsných výrobků, produktů rybolovu a zbývajících kategorií výrobků živočišného původu (ostatní než vyjmenované komodity jako maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky).
Některé živočišné produkty – zejména některé masné výrobky nebude od příštího roku možné do Velké Británie dovážet vůbec. Od 1. července 2022 již nelze exportovat do Velké Británie konkrétně chlazené mleté maso, chlazené a zmrazené mleté drůbeží maso a chlazené masné polotovary.
Podrobné informace pro české vývozce související s BREXITEM a vývozem zvířat a živočišných produktů do Velké Británie jsou k dispozici na webu SVS.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS