- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Mimořádná veterinární opatření AMP - oblast s intenzivním odlovem - Ústecký, Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj
Státní veterinární správa ČR si dovolue informovat o opatřeních přijatých Státní veterinární správou (dále jen „SVS“) v souvislosti se zhoršující se nákazovou situací afrického moru prasat (dále jen „AMP“) zejména na území Polska.
V Polsku byl potvrzen další výskyt této nebezpečné nákazy u prasat divokých nedaleko české hranice (přibližně 14,5 km vzdušnou čarou), Polsko hlásí další případy AMP i v okolí Vratislavi. V důsledku toho se riziko opětovného zavlečení AMP do České republiky výrazně zvyšuje. Z tohoto důvodu SVS změnila vydaná mimořádná veterinární opatření (dále jen „MVO“) pro tzv. „oblast s intenzivním odlovem“ pro Liberecký a Ústecký kraj a rozšířila tuto oblast o příhraniční oblasti kraje Královehradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského - jedná se oblast podél celé hranice České republiky a Polska. Ve vytipovaných oblastech výše zmiňovaných krajů jsou nařízena opatření, která mají za cíl:
- Snížení denzity populace prasat divokých v nejrizikovější oblasti, a to prostřednictvím nařízení intenzivního lovu prasat divokých s využitím některých způsobů lovu, které v současnosti legislativa zakazuje, a dále podporou odlovu vyplácením zástřelného za ulovené prase divoké, ze kterého bude odevzdán vzorek k virologickému vyšetření na AMP, ve výši 2 000 Kč / ks v souladu s Metodikou kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2021, část V. Výše příspěvků poskytovaných chovatelům na povinné preventivní a diagnostické úkony uvedené v části I.
- Zajištění aktivního monitoringu případného výskytu nákazy v oblasti s intenzivním odlovem prostřednictvím nařízení odběru vzorku z každého uloveného prasete divokého, vyplnění objednávky laboratorního vyšetření a předáním odebraného vzorku v místě pro příjem vzorků k vyšetření na svalovce.
Současně v souladu s Metodikou kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2021, část V. Výše příspěvků poskytovaných chovatelům na povinné preventivní a diagnostické úkony uvedené v části I., bude ve stanovené oblasti s intenzivním odlovem vyplácena vyšší částka jako „nálezné“ (3 000 Kč / ks) za nalezená uhynulá prasata divoká. Vyšší nálezné má za cíl zajistit intenzivní vyhledávání těl uhynulých prasat divokých a jejich laboratorní vyšetření na AMP.
Veškerá přijatá mimořádná veterinární opatření mají zabránit šíření AMP v populaci prasat divokých a současně ochránit chovy prasat domácích před zavlečením této nebezpečné nákazy.
Výše zmíněná nově nařízená MVO zasíláme v příloze stejně jako vzory objednávky laboratorního vyšetření ulovených prasat divokých a žádosti o zástřelné.
Výsledek vyšetření na AMP u ulovených prasat divokých zasílá Státní veterinární ústav pouze na příslušnou krajskou veterinární správu.
MVDr. Zbyněk Semerád
ústřední ředitel
podepsáno elektronicky
Přílohy:
1. Mimořádná veterinární opatření - AMP - oblast s intenzivním odlovem ke stažení
2. Objednávka laboratorního vyšetření na africký mor prasat ke stažení
3. Žádost o proplacení ulovených divokých prasat ke stažení
Č. j.: SVS/2021/147910-G
Vyřizuje: MVDr. Katarína Juhásová