Renata Šarjaková, 17. květen 2021
Informace z jednání Komoditní rady pro vejce a drůbeží maso

Informace z jednání Komoditní rady pro vejce a drůbeží maso

V pátek 14. května se uskutečnilo online jednání Komoditní rady pro vejce a drůbež při Agrární komoře ČR s účastí Ing. Jindřicha Fialky, náměstka pro řízení Sekce zemědělství a potravinářství, MVDr. Petra Šatrána, ředitele Sekce veterinární Státní veterinární správy, zástupců Státního zemědělského a intervenčního fondu a zástupců Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. Jednání vedl Ing. Zdeněk Štěpánek, předseda komoditní rady, který v úvodním slovu zhodnotil současnou situaci v sektoru a nákazovou situaci v České republice.

Náměstek Fialka úvodem poděkoval členům komoditní rady za aktivitu a komunikaci se zástupci MZe a SZIF k nastavení záloh u dotačního titulu 8.F.c a nového systému režimu kvality Q CZ, který bude spuštěn od 1. července. Zároveň poděkoval prvovýrobcům drůbežího masa a vajec za spolehlivé a kvalitní dodávky těchto komodit v době pandemie, které se obešly bez výpadků v tržní síti. Náměstek Fialka dále jako člen Ústředního krizového štábu, seznámil přítomné i s aktuální situací a platnými vládními nařízeními týkajícími se zemědělských a potravinářských provozů. Přítomné členy také informoval o posílení rozpočtu na letošní národní dotační tituly a o formě podpory sektoru drůbeže v rámci 12. kola PRV, kde bude zahájen příjem žádostí dne 15. června. Apeloval na přítomné k trvale usilovnému zajištění vysoké biologické bezpečnosti v chovech drůbeže z důvodu nákazové situace s ptačí chřipkou, která měla velmi vysoký dopad do komerčních chovů u nás, ale i v celé Evropě. Naštěstí se situace s příchodem teplého počasí již zklidňuje.  


Ředitel Šatrán z SVS se detailněji zaměřil právě na nákazovou situaci v chovech drůbeže v České republice a v Evropě. V období od 1. 10. 2020 do 7. 5. 2021 bylo do centrálního informačního systému o chorobách zvířat ADNS/ADIS nahlášeno 1200 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) v chovech drůbeže a 2 214 ohnisek či pozitivních případů HPAI u ostatních ptáků. V ČR bylo ke 14. květnu nahlášeno 65 podezření ptačí chřipky v chovu drůbeže a z toho potvrzeno 36 ohnisek HPAI (35x drůbež + 1x ptáci v zajetí). Celkem bylo letos potvrzeno 28 případů HPAI v ČR u volně žijících ptáků. Poslední ohniska u drůbeže potvrzena v Královehradeckém kraji 18. 4. 2021 a posledním pozitivním výskytem byl volně žijící čáp v jižních Čechách 20. 4. 2021. Celkově nákazová situace v Evropě není nadále dobrá a riziko zavlečení ptačí chřipky do dalších chovů drůbeže v ČR stále přetrvává. Je třeba bedlivě sledovat situaci u volně žijících ptáků a důsledně se zaměřit na ochranu chovů drůbeže před vniknutím nákazy. Je důležité rovněž sledovat výskyty v sousedních zemích, především v blízkosti českých hranic. Dobrou zprávou pro konzumenty drůbežího masa a vajec je, že z dosud analyzovaných virů nebyly identifikovány žádné genetické markery indikující adaptaci na savce. Zároveň nebyla hlášena žádná infekce člověka způsobená viry ptačí chřipky zjištěnými v nedávných epidemiích v okolních státech. Z tohoto důvodu zůstává riziko pro lidskou populaci spíše velmi nízké. Ředitel Šatrán pohovořil i o národním programu tlumení salmonel, kdy velké problémy můžeme vidět v chovech nosnic pro produkci konzumních vajec. V roce 2020 prevalence sledovaných sérotypů činila 3,6 %, což představuje dvojnásobek hodnoty prevalence zjištěné v roce 2018. Současně jde o nejvyšší zjištěnou prevalenci za posledních deset let. Cílový stav sledovaných sérotypů je v chovech nosnic přitom stanoven na maximálně 2 %, cíl stanovený evropskou legislativou nebyl tedy splněn. 


Bezproblémová situace je v rodičovských chovech  kura domácího. V roce 2020 byl  potvrzen výskyt některého ze sledovaných sérotypů pouze u jednoho hejna. Jedno hejno v reprodukčním chovu masné linie bylo pozitivní na Salmonella enteritidis, další dvě hejna v nosné linii byla pozitivní na Salmonella agona. Cílová prevalence činící maximálně 1 % sledovaných sérotypů stanovená evropskou legislativou tak byla dodržena. Proto je možné pokračovat ve vzorkování rodičovských hejn v prodlouženém třítýdenním intervalu. V chovech kuřat na maso se mírně snížil výskyt sledovaných sérotypů i celkové procento hejn pozitivních na Salmonella spp. Cílové prevalence těchto sledovaných sérotypů, která má být nižší než 1 % požadované evropskou legislativou, jsme však nedosáhli. 


Viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada seznámil členy rady s aktuálními informacemi z představenstva AK ČR, které proběhlo 28. dubna. Dále přítomné členy informoval o vývoji a aktualitách k nastavení Společné zemědělské politiky a postojem Evropské rady a Evropské parlamentu, které se blíží k závěru.


Za Státní zemědělský a intervenční fond zazněly informace k průběhu a harmonogramu administrace výplat národních dotačních titulů a k přípravě výplaty záloh u dotačního programu 8.F.c. Dotačního programu 19.B. režim kvality Q CZ bude spuštěn od 1. 7. 2021 a v příštích dnech proto dojde ke zpřesnění Pravidel pro poskytování dotací.


Ústav zemědělské ekonomiky a informací na svých datech potvrdil silný nárůst nákladů na straně vstupů, do kterých se výrazně promítá zejména navýšení cen krmných směsí, které dosahuje až desítek procent.

Zhodnoceny byly tržní informace, kdy komoditní rada konstatovala, že i přes podpory ministerstva zemědělství se bohužel nedaří pokrýt velký nárůst cen komodit, který zvyšuje cenu krmných směsí. Spolu s nárůstem cen obalového materiálu, energií a dalších vstupů je situace neudržitelná a celková ekonomika odvětví tak je velmi špatná. Mnoho podniků přestává být konkurence schopná. Tento stav povede ke zvýšení cen v celé výrobní vertikále.

Úřad AK ČR


Hodnocení => průměr 025
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář