Renata Šarjaková, 24. říjen 2006
Procento brakovaných krav je třeba snížit

Pro dlouhodobé snížení procenta vyžazených krav je třeba nejprve vypracovat detailní analýzu příčin. Pokles mléčné užitkovosti o 25 % v porovnání s průměrem stáda není důvodem k brakaci zvířete, pokud jsou ve stáji k dispozici volná místa.

Také 5. inseminace ve stádě s průměrnou užitkovostí 8 000 litrů je ekonomicky smysluplná, i když např. mladá kráva je už 280 dní po porodu, ale dosud produkuje 15 kg mléka denně. Vliv profylaktických opatření spočívá jak v podcenění, tak také v nedocenění potřeby živin u zvířat. Ke stabilizaci metabolismu krav a zabránění brakaci dojnic ze stáda je nutné zajistit pokrytí jejich skutečných potřeb živin ve všech fázích laktace.

Výsledky nejnovějších analýz dokládají, že téměř dvě třetiny všech krav ve druhé a třetí třetině laktace jsou nadměrně zásobovány energií, proteinem, minerálními látkami a vitamíny.

Profylaktická opatření musí jít ruku v ruce s účinnou terapií. Je nutné mít celkový přehled o bakteriologickém statusu ve stádě. Nedostatečná terapeutická opatření vedoucí k minimalizaci výskytu zárodku Staphylococcus aureus se nepříznivě projeví problémy s výskytem mastitidy a zvýšeným počtem buněčných elementů v mléce. Vyřazení krav z důvodu výskytu poruch plodnosti není možné zcela zabránit. Ale je možné snížit procento vyřazených krav z důvodu neplodnosti systematickou hormonální strategií v poporodním období u všech problematických zvířat na cca 4 %. Naproti tomu výskyt onemocnění paznehtů je možné eliminovat prakticky na nulu. Předpokladem však je, bezprostředně po zjištění prvních příznaků změny hybnosti zahájit účinnou léčbu. Pravidelná úprava paznehtů (2 až 3 x za rok) je samozřejmostí

Je nutné vést detailní statistiku příčin brakace. Nejčastější příčinou bývá mastitida a poruchy plodnosti, pak následují metabolické poruchy. Počet krav brakovaných v souvislosti s problémy vzniklými v období porodu je možné výrazně omezit tím, že nedopustíme ztučnění krav a zajistíme kvalitní, odbornou pomoc při porodu. Pokud převýší počet vyřazených zvířat 1 %, je třeba provést detailní analýzu příčin těchto onemocnění Je také potřeba provést kontrolu kvality úpravy paznehtů. Dislokace slezu bývá většinou způsobena jinými příčinami než krmením. 80 % případů je způsobeno problémy při porodu (obtížné porody, porody dvojčat, zadržení lůžka). V průměru bývá dislokace slezu příčinou 4 až 5 % brakací, toto množství je možné snížit na polovinu, pokud prvních 14 dní po porodu denně měříme plemenicím tělesnou teplotu.

Autor : Ing. Dana Nehasilová

Zdroj: ÚZPI

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 062
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář