- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
O výsledcích společné kontroly s Celní správou ČR
Zaměřila se na hraniční přechody v 11 krajích. Ve více než třetině z celkem 45 kontrol byla zjištěna alespoň jedna závada. Šlo zejména o nesplnění nahlašovací povinnosti, chybějící doklady a nesrovnalosti ve značení zboží. Do ČR nebylo vpuštěno bezmála 22 tun živočišných produktů (mletého a výsekového masa). Téměř šedesát hlídek celníků zkontrolovalo tisícovku dopravních prostředků, zajistilo 800 kusů neznačených cigaret a půl kilogramu tabáku. Při kontrolním vážení byla uložena sankce ve výši 16 500 korun a kauce 34 000 korun. Mimo jiné celníci vybrali u dvanácti osob nedoplatky ve výši 13 000 korun. Potvrdilo se, že společné kontrolní akce s celníky jsou velmi účinným a prospěšným nástrojem veterinárního dozoru.
Kontrolní akce se uskutečnila ve dnech 7. až 9. prosince. Alespoň jedna závada byla zjištěna u 16 kontrol (z celkových 45). Kontrolovalo se v blízkosti bývalých hraničních přechodů. Jelikož v rámci jedné kontroly může být nalezeno i několik závad, jejich celkový počet dosáhl 32. Na základě zjištění z kontrol na hranicích bylo provedeno 21 navazujících kontrol v místě určení zásilek. Závada byla zjištěna u 14 z nich. O výši sankcí se rozhodne ve správních řízeních.
Mezi zjištěnými závadami převládalo nenahlášení příchodu zásilky krajské veterinární správě, a to buď úplná absence tohoto hlášení, nebo nesplnění legislativou předepsané lhůty pro nahlašovací povinnost, tedy alespoň 24 hodin dopředu. Mezi časté prohřešky patřila také absence obchodních dokladů či nesrovnalosti v těchto dokladech. Byly zjištěny také nedostatky ve značení dováženého zboží a klamavé označení.
Hlášení příchodu zboží dopředu je již od roku 2011 účinným nástrojem, který usnadňuje SVS správné a rychlé vyhodnocení rizika a přesnější zacílení kontrol.
Prosincová akce byla jedna z řady společných kontrol s celníky. Vzájemná spolupráce velmi dobře funguje a přináší slibovaný efekt. Kontrola zdravotní nezávadnosti potravin živočišného původu zůstává i nadále prioritou SVS. V rámci dozoru nad dodržováním platné legislativy nelze vyloučit, že se v budoucnu podobné akce opět neuskuteční.
Mgr. Petr Pejchal Tiskový mluvčí SVS |
mjr. Ing. Martina Kaňková ved. oddělení vztahů k veřejnosti Generálního ředitelství cel |