František Mariánek, 22. listopad 2015
Mohou za rezistence vůči antibiotikům zvířata?
Odolnost bakterií vůči antibiotikům celosvětově stoupá a některá onemocnění je proto velmi obtížné vůbec léčit.

 Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by zvyšující se rezistence bakterií mohla vést k tomu, že se některé nemoci po desítkách let stanou pro lidi opět smrtelnými.

V tomto procesu jsou velmi často viněna i hospodářská zvířata a jedním z nejčastějších mýtů panujících o mase (ať už jakémkoli) je, že je plné antibiotik. Podle závěrů WHO se však zdá, že jde o problém, který by měl být řešen především v humánní medicíně. Ukazuje se totiž, že rezistence vzniká i na antibiotika, která nikdy ve veterinární praxi nebyla používána a která si lékaři nechávají jako zbraně „poslední záchrany“. Z toho lze celkem bez obtíží odvodit, že zvířata rozhodně nemohou být důvodem této odolnosti.

Na druhé straně je třeba poctivě přiznat, že stoupající odolnost je závažný problém, který musí být řešen a chov hospodářských zvířat nemůže zůstat stranou. Prvním cílem musí být rozhodně kontrola spotřeby antibiotik. V současnosti totiž neexistují skutečně relevantní údaje o tom, kolik se kde antibiotik užívá. Státní veterinární správa spustila pilotní projekt kontroly odolnosti některých významných patogenů, který je postaven na dobrovolné bázi a měl by pomoci zmapovat skutečný stav v oblasti rezistence patogenů.
-JS-

Zdroj: KIS OK


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 093
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář