- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Chovatelé budou moci injekčně podávat léčiva, plánuje MZe
Chovatelé budou moci injekčně podávat léčiva zvířatům. Změnu plánuje ministerstvo zemědělství v novele veterinárního zákona, kterou poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Dosud mohli léky v injekcích aplikovat pouze veterinární lékaři. Pokud norma úspěšně projde legislativním procesem, začne platit od roku 2017. Připomínky k novele je možné podávat do začátku prosince. Soukromí veterináři se obávají podzákonných norem, které budou definovat, co přesně chovatel smí anebo již nesmí dělat.
Veterináři by měli i nadále stanovovat, jaký léčivý přípravek by se měl užít místo injekční aplikace i množství přípravku. „V případě, že by mohlo dojít ke komplikacím nebo dojde ke zhoršení zdravotního stavu léčeného zvířete, ošetřující veterinární lékař může rozhodnout, že injekční aplikace bude provádět pouze sám,“ dodává důvodová zpráva novely. O změně léčby by podle ní chovatelé sami rozhodovat nemohli. Některé veterinární úkony bude moci chovatel dělat sám podle své odbornosti.
Bez odbornosti by podle důvodové zprávy nejspíš mohli chovatelé měřit teplotu zvířat, odebírat vzorky mléka, vyšetřit moč po spontánním močení, či zvířata koupat a postřikovat. Konkrétní zákroky ale určí až prováděcí vyhlášky.
„Pokud bude chovatelům umožněno provádět různé veterinární zákroky vlastními silami a prostředky, bude v každém případě nutné posílit klinickou nezávislost 'ošetřujícího veterinárního lékaře' jako faktor dohledu a určitou formu společenské záruky,“ poukázal prezident Komory veterinárních lékařů ČR Karel Daniel, podle kterého někteří chovatelé naopak volají po možnosti zaměstnávat svého vlastního veterináře.
Provozovatelé útulků zvířat budou muset podle Daniela žádat o registraci u krajských veterinářů. „O důležitějších změnách se nyní diskutuje u paralelních zákonodárných iniciativ, doposud poslaneckých, ale není vyloučeno, že vyústí ve vládní návrh, a to ve věci povinné identifikace psů a zavedení centrálního registru psů,“ uzavřel Daniel.
Novela také zavádí funkci prohlížitele včelstev. Tento člověk bude moci v ochranných pásmech v případě potvrzené nebezpečné nákazy prohlížet včelstva. „Bude na rozhodnutí chovatele včel, zda si rozebrání včelího díla nechá rozebrat tímto prohlížitelem včelstev, nebo si tuto prohlídku svých včel provede, tak jako doposud, sám,“ dodává důvodová zpráva.
Ministerstvo také chce, aby se na domácích porážkách mohl zabíjet skot až do věku čtyř let, nyní je to možné pouze do dvou let věku. Jinak musí zvíře na jatka. Nahlašování domácí porážky by se mělo zkrátit z dosavadního týdne před akcí na tři dny. Výjimka bude u zvířat, která mají například zlomenou nohu.
Norma by také měla řešit odchyty holubů ve veřejném zájmu. Obec, na jejímž území se budou zvířata odchytávat, by měla hradit peníze za odchyt. Pokud ale půjde o odchyt kvůli mimořádným veterinárním opatřením, bude si moci o náklady říct ministerstvu financí.
Státní veterinární správa se na tvorbě novely podílela. „Návrh, tak jak je předkládán, má naši podporu,“ uvedl její mluvčí Petr Pejchal.
Zdroj: ČTK