Renata Šarjaková, 27. červenec 2006
Vliv klimatu stáje na chování dojnic při ležení
Z důvodů hospodárnosti a požadavků dojnic se převážně stavějí otevřené stáje s venkovním klimatem s velkoplošnými systémy zavíracích stěn. Aby se zachytilo chování dojnic při ležení v různých klimatických podmínkách, zaznamenávalo se po dobu několika měsíců ve dvou stájích pro dojnice obsazování boxů.

Z důvodů hospodárnosti a požadavků dojnic se převážně stavějí otevřené stáje s venkovním klimatem s velkoplošnými systémy zavíracích stěn. Aby se zachytilo chování dojnic při ležení v různých klimatických podmínkách, zaznamenávalo se ve dvou stájích pro dojnice po dobu několika měsíců obsazování boxů. V tepelně neutrálním rozsahu teploty dojnic nebylo možno zjistit žádné klimatem vyvolané vlivy na obsazování boxů. Při vyšších teplotách klesá obsazování boxů v závislosti na rychlosti proudění vzduchu. Další vlivy na chování při ležení se projevují s denní dobou a délkou dne. U dojnic je optimální rozsah teploty okolí mezi + 4 ºC a + 16 ºC. Pokud jsou tyto teploty pod nebo nad tímto rozsahem, reaguje skot fyziologickými přizpůsobovacími procesy a také změněným chováním. Chování při ležení podává důkaz o tom, zda mechanismy fyziologické regulace teploty postačují nebo zda lze dosáhnout při ležení chybějící pohody lépe ve stoje nebo na jiném místě ve stáji. V rámci bavorským státním ministerstvem zemědělství a lesnictví financovaného sdruženého projektu pro vhodné, životní prostředí nepoškozující a konkurenceschopné metody chovu zvířat se ve dvou pilotních podnicích prováděly vždy po dobu čtyř nebo šesti měsíců výzkumy vlivu parametrů klimatu stáje na chování dojnic při ležení. Obě pokusné stáje jsou třířadé volné boxové stáje pro 110 dojnic. Uzavírání stěn se vždy reguluje žaluziemi. První podnik je v bavorském alpském předhůří, druhý podnik v Rhön.

 Princip měření
Ke zjišťování chování dojnic při ležení se nad každým druhým boxem umístily ultrazvukové snímače. Ty každé čtyři sekundy zjišťovaly vzdálenost mezi snímačem a podlahou, případně ležícím nebo stojícím zvířetem. Z naměřené vzdálenosti se může usuzovat, zda je box prázdný nebo zdali v něm leží nebo stojí kráva. Teplota a vlhkost vzduchu byly zaznamenávány kombinovanými snímači teploty a vlhkosti na vnější stěně stáje a ve dvou centrálních místech stáje. Zjišťování rychlosti proudění vzduchu a teploty se provádělo 15 snímači teploty a proudění (anemometr s topným drátkem). Ty byly namontovány ve třech měřických přímkách podél řad boxů a podél žaluzií. Aktuální stav počasí se zaznamenával meteorologickou stanicí postavenou ve vzdálenosti 200 m od pokusné stáje.

 Výsledky obsazování boxů
Pro výpočet průměrného obsazování boxu po celou fázi zaznamenávání se použila doba mezi dojením ráno a večer.Průměrné obsazování boxů bylo po dobu výzkumu v průměru v prvním podniku 48 %, ve druhém podniku 54 %.U obou podniků bylo možno zjistit velké výkyvy v obsazování jednotlivých boxů (podnik 1: 3 až 68 %; podnik 2: 8 až 67 %). Okrajové boxy, které jsou od průchozích chodeb odděleny prkennou stěnou a poskytují tím méně bočního volného prostoru, nebo boxy v silně frekventovaných místech (v podniku 2 boxy vedle automatů pro výdej jadrného krmiva) jsou většinou značně méně obsazovány a výrazně se od ostatních boxů odlišují. Rozdíly lze také zjistit v obsazování řad boxů. Řada boxů, která směřuje ke krmnému stolu, vykazuje nejvyšší hodnoty (řada boxů u krmného stolu: podnik 1: 51 %, podnik 2: 59 %; ostatní řady: podnik 1: 47, podnik 2: 51 %).

Vliv teploty na chování při ležení
Při nízkých (< 5 °C) a vysokých (> 20 °C) průměrných denních teplotách lze pozorovat změněné chování při ležení.Průměrné obsazení boxů tak v chladných dnech činí ~ 61 %, zatímco v teplých dnech bylo pouze kolem ~ 55%. Aby se vliv teploty na chování při ležení zobrazil názorně, byl každých pět dnů porovnáván s vysokými a nízkými teplotami. Za tímto účelem se ve zkoumaných dnech zjišťovaly desetiminutové hodnoty, přičemž se tak zjištěné průměrné teploty pohybovaly v průběhu dne v chladných dnech v rozmezí - 5 až 2 ºC a v teplých dnech v rozmezí 20 až 32 ºC.Ve srovnání s chladnými dny lze v teplých dnech zjistit obsazování boxů nižší až o 20 procentních bodů.

 Vliv teploty v určitých denních dobách na chování při ležení
 Aby se objasnil v určitých denních dobách vliv teploty na ležení s přihlédnutím k dennímu rytmu krav, porovnávalo se obsazování boxů ve stejné denní době v teplých a chladných dnech.Vztah mezi průměrným počtem ležících krav ve stejnou denní a noční dobu je znázorněn na obrázku 2 (viz originál článku) pro venkovní teploty nad 20 ºC a pod 5 ºC.Souvislost lze popsat pomocí kvadratické funkce a interpretovat tak, že vycházeje z teplého dne při podílu ležících krav mezi 35 a 55 % by v chladném dnu leželo o 10 až 15 % více dojnic. Leží-li ovšem v teplém dni již více než 60 % krav, leželo by jich v chladném dni pouze nevýznamně více.Vliv teploty již potom není dán. To je významný důkaz toho, že vedle teploty hrají velkou roli jiné faktory.

 Vliv rychlosti proudění vzduchu na chování při ležení
Pohyb vzduchu v stáji závisí na regionu, situování stáje v krajině a na druhu a velikosti uzavírání stěny. Žaluzie namontované v obou podnicích byly při teplotách pod 6 ºC zavřeny. To se stává rovněž při rychlosti větru nad 6 m.s-1.Tím se dosahuje rozsáhlého zaclonění od venkovního pohybu větru, jak dokládají naměřené údaje. Při otevřených žaluziích je průměrná rychlost větru venku 2,0 m.s-1 při standardní odchylce 1,6 m.s-1. Ve stejné době se mohl ve stáji na různých místech naměřit pohyb vzduchu průměrně 0,36 až 0,52 m.s-1 a standardní odchylky 0,24 až 0,43.I když s uzavřenými žaluziemi byla průměrná rychlost větru s 2,65 m.s-1 ± 2,15 m.s-1 výrazně vyšší, činil pohyb vzduchu ve stáji pouze 0,23 až 0,29 m.s-1 ± 0,10 až 0,19 m.s-1. Vyhodnocení údajů k pohybu vzduchu ve stáji neposkytlo pro rozsah teplot do 23 ºC žádnou souvislost s obsazováním boxů. Při vyšších teplotách však roste podíl obsazených boxů se zvyšující se rychlostí větru.K tomu účelu vypočítané korelační koeficienty činí 0,30 (podnik 1) a 0,28 (podnik 2).

 Závěr
Z výsledků chování zvířat a měření klimatu stáje lze odvodit následující poznatky:

• Při obsazování různých boxů ve stáji existuje velký rozsah kolísání. Zejména okrajové boxy se málo obsazují.
• Při středních stájových teplotách (5 až 20 ºC) nelze prokázat žádnou jednoznačnou souvislost mezi klimatem stáje a chováním zvířat. Rozsah regulace pro otevírání a uzavírání žaluzií se proto může stanovovat velmi široce.
• Při vysokých teplotách leží krávy signifikantně méně než při nízkých teplotách. Z toho lze usuzovat na snížené pohodlí pro zvířata.
Landtechnik, 2006, č. 2, s. 94                        Zdroj info ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 047
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář