Renata Šarjaková, 14. září 2015
Klonování zvířat: Evropský parlament žádá rozšíření zákazu o potomky klonů a jejich dovoz
Cloned sheep? ©CC/Flickr/Linh_Nguyen  
Poslanci chtějí zakázat klonování z důvodů obav o dobré životní podmínky zvířat. ©CC/Flickr/Linh_Nguyen


Evropský parlament dnes rozšířil Komisí navrhovaný zákaz klonování na všechna hospodářská zvířata, jejich potomky a z nich získávané produkty, včetně zárodečných produktů klonů. Zákaz by se měl podle poslanců vztahovat i na dovoz těchto produktů na území EU.

"Technika klonování není plně zralá a ve skutečnosti u ní nedochází k žádnému dalšímu pokroku. Úmrtnost zůstává rovněž vysoká. Mnoho zvířat, která se narodí živá, zemře během několika prvních týdnů života, a jejich smrt bývá bolestivá. Měli bychom toto povolit?" uvedla zpravodajka výboru pro životní prostředí a veřejné zdraví Renate Sommer (ELS, DE).

"Doposud jsme reprodukční materiál dováželi ze třetích zemí. Myjeme si tak ruce a špinavou práci necháváme dělat druhé. Chceme komplexní zákaz, týkající se nejen využití klonovací techniky, ale také dovozu reprodukčního materiálu, klonů a jejich potomků. Sledovatelnost je možná. Záznamy o rodokmenech, chovné knihy, záznamy o stavech jsou dostupné. Chtěla bych Evropskou komisi požádat, aby to celé přehodnotila. Někdy musí politika stanovit hranice," dodala.

Zpravodajka zemědělského výboru Giulia Moi (EFDD, IT) uvedla: "Musíme vzít v úvahu dopad na zdraví zvířat, ale také lidí. Tato zpráva vysílá poselství našim obchodním partnerům, že nejsme ochotni riskovat naše vlastní zdraví, zdraví našich rodin a budoucích generací tím, že budeme využívat produkty pochybné kvality tohoto druhu." "Naši zemědělci se v současnosti potýkají se silným konkurenčním tlakem zejména z Asie, a to v důsledku určitých praktik, ke kterým patří i klonování. Evropa je však založena na hodnotách, a k nim se řadí kvalita. Chceme mít jistotu, že se nevydáme po cestě, ze které není návratu," dodala.

Legislativní zprávu přijalo plénum EP poměrem hlasů 529 (pro): 120 (proti): 57 (zdrželo se hlasování).

Důvody obav týkajících se dobrých životních podmínek zvířat nemusejí být v případě potomků zvířecích klonů zjevné, protože ti jsou na rozdíl od klonů počati konvenčním pohlavním rozmnožováním. Vysoká míra úmrtnosti ve všech vývojových stádiích klonování jejich předků však vyvolává vážné obavy, pokud jde o dobré životní podmínky zvířat a etické otázky. Poslanci proto chtějí rozšířit zákaz také na zárodečné produkty z klonovaných zvířat a jejich potomky, jakož i z nich získávané produkty.

Zákaz by se dle Parlamentu měl týkat také zvířat, která pocházejí z klonů ze třetích zemí. Poslanci požadují, aby byl dovoz zvířat do EU povolen jen tehdy, bude-li v jejich dovozních osvědčeních doloženo, že se nejedná o zvířecí klony či jejich potomky. Zákaz by se měl vztahovat i na dovoz zárodečných produktů z klonovaných zvířat, potraviny a krmiva zvířecího původu.

Vysoká úmrtnost a abnormality

Evropský parlament se odkazuje na závěry Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) z roku 2008, dle kterých zdraví a dobré životní podmínky značné části klonů byly nepříznivě ovlivněny a často byly provázeny těžkými a smrtelnými následky pro zvířata. Kvůli nízké účinnosti klonování (6 až 15 % v případě skotu a 6 % u prasat) je na získání jednoho klonu nezbytné implantovat embrya klonů několika matkám zároveň. Kromě toho vedou abnormality klonů a neobvykle velcí potomci k obtížím při porodu a k úmrtím novorozenců.

Odmítání klonování veřejností

Poslanci se rovněž odvolávají na spotřebitelské výzkumy, dle kterých jsou spotřebitelé v EU rozhodně proti konzumaci potravin ze zvířecích klonů nebo jejich potomků. Většina občanů EU také nesouhlasí s klonováním pro hospodářské účely, mimo jiné z důvodů týkajících se dobrých životních podmínek zvířat a z obecných etických důvodů.

Parlamentem schválený text mění navrhovaný legislativní akt ze směrnice na nařízení, které by si nevyžadovalo transpozici do vnitrostátního práva členských států a tedy další legislativu. Parlament také rozšířil působnost legislativy na všechny druhy zvířat, která jsou chována a rozmnožována pro hospodářské účely. Komise původně navrhovala, aby se zákaz vztahoval pouze na zvířata z řad skotu, prasat, ovcí, koz a koňovitých.

Další postup

Zpravodajky Parlamentu začnou na základě plénem schváleného mandátu jednání se zástupci členských států v Radě EU o konečném znění nových legislativních pravidel.

Odkaz : 20150903IPR91517

Plenární zasedání Tisková zpráva - Zemědělství / Veřejné zdraví − 08-09-2015 - 14:22


zdroj: © Evropská společenství »


Hodnocení => průměr 078
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář