Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 25. červenec 2006
Ekologické dopady aditiv používaných v živočišných krmivech
Ekologické dopady aditiv používaných v živočišných krmivech
Do 31. října 2006 se lze vyjádřit k navrhovanému postupu hodnocení rizika z těchto aditiv v EU.
Vědecký panel pro aditiva a produkty nebo látky používané v živočišných krmivech Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA–FEEDAP) zahájil veřejnou diskusi k vytvoření harmonizovaného přístupu pro posuzování ekologického rizika aditiv používaných do živočišných krmiv, včetně krmiv pro ryby.
Vzhledem k tomu, že těmito aditivními látkami mohou být zasaženy různé části životního prostředí (např. půda, podzemní vody, povrchové vody a sediment), jde o významný problém nejen z hlediska ochrany životního prostředí, ale také z hlediska bezpečnosti potravin.
Evropská směrnice o posuzování aditiv ve výživě zvířat (směrnice Komise 2001/79/ES, která doplňuje směrnici Rady 87/153/EHS zavádějící postupy pro posuzování aditiv ve výživě zvířat) zdůrazňuje význam posuzování ekologického dopadu aditiv do krmiv, neboť se běžně používají po dlouhý časový úsek, často pro velký počet zvířat a v některých případech je zvířata ve značné míře vylučují do životního prostředí. K vlivu na životní prostředí může také docházet prostřednictvím jejich vyluhování do podzemních vod a prostřednictvím stékání z pastvin a orné půdy do povrchové vody.
Dosud se k posuzování ekologického rizika aditiv do krmiv používají jednoduché a nespecifické modely expozice a to pro oblast pevniny. Pro oblast vodního prostředí neexistují žádné specifické směrnice hodnocení rizika.
V rámci EFSA byla zřízena pracovní skupina, která se zabývá studiem této problematiky a která pracuje na vytvoření harmonizovaného přístupu k posuzování ekologického dopadu aditiv do krmiv. Uvedenou skupinu tvoří 13 evropských vědeckých pracovníků – specialistů na různé oblasti související s danou problematikou. S ohledem na existující vědecké poznatky a dostupné údaje vypracoval panel FEEDAP pracovní dokument, který je přehledem současné situace v Evropě pokud jde o praktiky používané na farmách i praktiky používané pro akvakultury. Jsou zde rovněž uvedeny metody k výpočtu předpokládaných koncentrací aditiv pro krmiva v suchozemském i vodném prostředí.
Uvedený dokument je v současné době předložen veřejné diskusi tak, aby se pro navrhovaný postup dosáhlo co nejširšího vědeckého konsensu. Veřejná diskuse bude probíhat do 31. října 2006. Text dokumentu a pokyny pro vytváření připomínek jsou k dispozici zde.
EFSA Zdroj info ÚZPI