Renata Šarjaková, 20. červenec 2006
Včasná vakcinace proti mykoplazmám
Rozhodujícím faktorem úspěšné vakcinace proti mykoplazmám je včasnost její aplikace.

V zemědělských podnicích, které se potýkají s výskytem problémů se syndromem multisystémového chřadnutí selat po odstavu (PMWS) je možné významným způsobem zredukovat koinfekci mykoplazmami a tak přispět k řešení problematiky cirkovirů. 
Rozhodující pro úspěch je však včasné provedení vakcinace, ještě než dojde k infekci mykoplazmami a také ještě před kontaktem s původcem PCV 2. Žádnou roli v tomto ohledu nehraje použité přídavné adjuvans k očkovací látce.
To jsou výsledky aktuální americké studie Pata Halbura, která se uskutečnila na Státní univerzitě ve státě Iowa. Vědec v rámci studie rozdělil 269 selat po odstavu do 5 skupin a zvířatům ze 3 skupin aplikoval různé druhy očkovacích látek proti mykoplazmám. Ve věku 5 týdnů byly potom 4 skupiny selat infikovány mykoplazmami a ve věku 7 týdnů původcem PCV 2.
Výsledky: Zvířata ze všech skupin, ve kterých proběhla vakcinace, v průměru dosáhly lepších přírůstků živé hmotnosti, vyšší finální hmotnosti a byl u nich prokázán signifikantně nižší výskyt nálezů na plicích. Vakcinovaná selata se nevyznačovala zvýšeným titrem protilátek proti cirkoviru PCV 2 v porovnání s neočkovanými zvířaty.

Top Agrar, 2006, č. 6, s. S 12     Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 077
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář