- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Výskyt salmonely v chovech nosnic
Výsledky zprávy EFSA publikované 14. 6. 2006. Údaje pro EU-25, jednotlivé členské státy a Norsko.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uveřejnil zprávu o výsledku monitoringu výskytu salmonely v chovech nosnic. Průzkum byl proveden ve všech státech EU (EU-25) a v Norsku. Celkem byly získány údaje z 5 317 chovů nosnic, z toho pro vypracování studie EFSA byly využity údaje z 4 797 chovů, přičemž monitorovaný chov musel mít minimálně 1 000 nosnic v hejnu. Odběr vzorků se prováděl v časovém rozmezí 1. 10. 2004 až 30. 9. 2005. Norsko se zúčastnilo studie dobrovolně. Vzorky (5 vzorků trusu a 2 vzorky prachu) se odebíraly u jednoho hejna v chovu.
Ze studie vyplynulo následující:
* Na úrovni EU je 20,3 % velkokapacitních chovů nosnic bakteriologicky pozitivních pro Salmonella Enteritidis anebo S. Typhimurium. V členských státech se výskyt S. Enteritidis – S. Typhimurium pohybuje od 0 % do 62,5 %.
* Na úrovni celé EU byla přítomnost jakéhokoliv druhu salmonely zjištěna u 30,7 % chovu nosnic. V členských státech byl výskyt specifického druhu salmonely v intervalu 0–79,5 %.
* Počet pozitivních vzorků v chovu se pohyboval mezi 1–7, přičemž za pozitivní se už považoval chov, ve kterém byl jeden nebo dva vzorky pozitivní.
* Sledoval se vliv vakcinace proti S. Enteritidis. V osmi zemích byly odebrány vzorky od vakcinovaných i nevakcinovaných hejn. Tam, kde u vakcinovaných hejn došlo k výskytu S. Enteritidis, nebyly zjištěny rozdíly v podílu pozitivních vzorků mezi vakcinovanými a nevakcinovanými hejny. Zjistilo se, že vzorky prachu byly více pozitivní na S. Enteritidis anebo S. Typhimurium než vzorky trusu. Aplikace antibiotik dva týdny před odběrem vzorků neměla vliv na výsledky u S. Enteritidis anebo S. Typhimurium.
* Mezi pěti nejčastěji izolovanými sérovary Salmonella v EU byly (v sestupném pořadí): S. Enteritidis, S. Infantis, S. Typhimurium, S. Mbandaka a S. Livingstone.
V ČR byly odebrány vzorky u 70 chovů, 6 chovů EFSA ze studie vyloučil. Výsledky studie (pro EU-25, jednotlivé členské státy, Norsko) jsou uvedeny v četných tabulkách (viz příloha).
Příloha: Předběžná zpráva EFSA publikovaná 14. června 2006 pod názvem “Analýza stěžejní studie zaměřující se na výskyt mikroorganismu Salmonella v hejnech nosnic Gallus gallus”
Zdroj info ÚZPI