- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Viskozita a receptury budoucnosti
Koncentrace nestravitelného proteinu ve střevním traktu prasat je důležitým predispozičním faktorem pro vznik průjmů u prasat po odstavu.
Nestravitelný protein může být využit jako substrát pro patogenní mirkorganizmy jako jsou salmonely, klostridie a E. coli. V závislosti na množství nestráveného proteinu a dalších predispozičních faktorech, jako je stres po odstavu a nevyrovnanost v populaci mikroorganismů, dochází u odstavených prasat k nadbytečnému růstu patogenů, k vyššímu výskytu gastrointestinálních poruch (průjem), k redukovanému růstu a zvýšení mortality. Zákaz aplikace antibiotických stimulátorů růstu do krmných dávek prasat v EU od ledna 2006 tuto situaci zhoršuje.
Pro předcházení průjmům u odstavených prasat jsou významná opatření, která snižují obsah nestravitelného a nestráveného proteinu ve střevním traktu.
Jedním z opatření je zpomalené vyměšování a delší doba působení enzymů, speciálně pepsinu v žaludku. Výsledkem je intenzivnější trávení a redukce obsahu nestravitelného proteinu ve střevu.
Rychlost vyprazdňování trávicího systému a trávení živin u odstavených prasat olvivňuje viskozita střevního obsahu. Vědci se domnívají, že by zvýšená viskozita krmiva mohla reduovat množství ve střevu nestráveného proteinu a tím snížit u odstavených prasat výskyt průjmů.
Vědci ze Schothorst Feed Research zjišťovali účinek viskozity krmiva ve výživě selat. Na základě pokusů doporučují, aby byla viskozita krmiva používaná jako ukazatel při vytváření krmných dávek pro dostavená prasata. Výsledky naznačují, že by se tak nejen mohla zlepšit nutriční hodnota krmiva, ale pravděpodobně i zdraví zvířat. Viskozita krmiva se může zvýšit přidáním malého množstí karboxymethylcelulózy (CMC), výběrem krmiva s vysokou koncentrací rozpustných neškrobnatých polysachridů nebo intezivním tepelným procesem při výrobě krmiva.
Feed Mix, 14, 2006, č. 2, s. 25-27