- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Jakou syrovátku pro selata?
V Evropě není zatím příznivý vliv syrovátky na selata dostatečně prostudován. Základní odborné práce provedené v Evropě a USA jasně dokázaly, že krmiva pro selata založená na obilovinách a sóji obohacená mléčnými produkty jako je sušená syrovátka podporují růst. Závěry z pokusů i zkušenosti s aplikací syrovátky v komerčních podmínkách uvádějí, že doplněk krmiva 30 % sušené syrovátky zlepšil růst selat odstavených ve věku okolo 3 týdnů o 50 %. Účinek syrovátky je výraznější bezprostředně po odstavu. Bylo dokázáno, že sprejově sušená syrovátka může omezit vázání patogena E. coli na povrch střevní mukozy a působit jako prevence proti infekcím.
Účinnost syrovátky spočívá ve zlepšení užitkovosti selat podmíněném vyšší chutností krmiva a stravitelností proteinu. V současnosti se uvádí, že jsou vyšší příjem krmiva a vyšší přírůstek hmotnosti u selat během prvních týdnů po odstavu vyvolány obsaženou laktozou a ne proteinovou frakcí syrovátky.
Příznivý účinek laktózy byl potvrzen v pokusech provedených v USA na univerzitě v Ohiu.
Problémem zůstává kolísavá kvalita syrovátky podle zdroje a i mezi jednotlivými dávkami ve stejné výrobně sýrů.
Odborníci uvádějí, že syrovátka nejnižší kvality se pozná podle lepší tekutosti. Někteří dodavatelé syrovátky zlepšují záměrně tuto vlastnost syrovátky s tím, že ne všechny vysoce tekuté syrovátky musejí mít nízkou kvalitu. Některé postupy užívané pro lepší průtočnost (např. peletování) však mohou nepříznivě ovlivnit kvalitu produktu.
Ukazuje se, že nejlepším ukazatelem kvality syrovátky je samo zvíře a proto se doporučuje, aby zpracovatelé ještě před tím, než se rozhodnou pro dodavatele, provedli růstový test.
Pig Intern., 36, 2006, č,. 3, s. 6-9
Zdroj info ÚZPI