- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Vliv ořezávání zobáků a typu klecí na užitkovost nosnic a kvalitu vajec
Zákaz konvenčních klecí pro nosnice v EU a jejich náhrada po roce 2012 obohacenými klecemi, voliérami nebo podlahovým chovem by měly zlepšit welfare nosnic.
Klecové ustájení zůstává v odvětví výroby vajec převládajícím typem ustájení nosnic i přes kritiku omezeného prostoru a jednotvárného prostředí, které nosnicím neumožňují projevy přirozeného chování.
Dostatečně velký ustájovací prostor vybavený hnízdy, hřady a podestýlkou umožňuje nosnicím pohyb, upevňuje kosti a umožňuje přirozené chování jako je hřadování, prachová koupel a zkoumání okolí. U nově konstruovaných obohacených klecí se, pro dosahování vysoké užitkovosti a produkce kvalitních vajec, ukazuje nutnost dalšího vylepšení konstrukce.
Procento podřadných vajec významně ovlivňuje užitkovost nosnic. Množství rozbitých vaječných skořápek a špinavých vajec je ovlivněno konstrukcí klece, velikostí skupiny a hustotou osazení klece. Riziko rozbití vaječných skořápek zvyšuje použití hřadů a jejich rozmístění.
Z hlediska welfare, mortality a užitkovosti nosnic zůstává ořezávání zobáku sporným postupem; jedná se však o nejúčinnější prevenci oštipování peří, poškození opeření a zhoršené užitkovosti. Přestože oštipování peří je časté, jedná se o nenormální a škodlivé chování drůbeže, při němž může dojít ke krvácení, zvýšenému výskytu kanibalizmu, ke snížení užitkovosti nosnic a vyšší spotřebě krmiva pro kompenzaci nadbytečné ztráty tepla.
Ve francouzské studii provedli srovnání užitkovosti a kvality vajec od nosnic ustájených ve dvou typech obohacených klecí a od nosnic chovaných v konvenčních klecích; analyzovali vliv ořezávání zobáků.
Závěr studie uvádí:
- zákaz ořezávání zobáku může mít výrazné následky na welfare nosnic, mortalitu a užitkovost
- vysoká mortalita nebyla zmírněn obohacenou klecí
- nejlepším způsobem proti kanibalizmu je ořezávání zobáku. Alternativou z dlouhodobého hlediska může být selekce nosnic na vyšší životaschopnost, na redukované oštipování peří a redukovaný kanibalismus
- typ klece má významný vliv na rozbití vaječné skořápky; vyšší výskyt byl zjištěn v obohacených klecích.