Renata Šarjaková, 10. červenec 2006
Mastné kyseliny ve výživě prasat
Krmné aditivum Aromabiotic zlepšuje zdravotní stav a užitkovost prasat.

Použití v Belgii vyrobeného přírodního krmného aditiva pod názvem „Aromabiotic“ v polních pokusech přineslo velmi dobré výsledky. Produkt se sestává z mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem a může se stát vhodnou alternativou antibiotických stimulátorů růstu, jejichž používání bylo od 1. 1. 2006 zakázáno na celém území EU, v odchovu a výkrmu prasat. Cílem zkrmování tohoto aditiva je stabilizace zdravotního stavu střevního traktu v kritických fázích produkčního cyklu. První zdravotní problémy vznikají zpravidla bezprostředně po odstavu selat. Druhým kritickým časovým obdobím je rozmezí živé hmotnosti prasat mezi 20 až 40 kg. Zpravidla jsou prasata zastavována do výkrmu, když dosáhnou hmotnosti 25 až 30 kg. Na základě právně vymezených rámcových podmínek je hladina mědi v krmivu pro prasata ve výkrmu zhruba 10x nižší než v období odchovu. Ve spojitosti s nárůstem stresu, vyvolaného ustájením v novém prostředí může dojít k zpomalování růstu a také k nárůstu rozdílů mezi jednotlivými zvířaty ve skupině. Třetím kritickým obdobím je hmotností rozmezí mezi 60 až 80 kg, kdy jsou hlavními problémy časté klostridiální infekce, průjmová onemocnění, salmonelózy a ileitidy.

Použití Aromabioticu by mělo zabránit vzniku problémů vyvolaných obzvláště E. coli, samonelami, klostridiemi, protože přispívá ke stabilizaci střevního traktu a brzdí množení škodlivých mikroorganismů. Tento účinek je dosažen díky obsahu mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem, které mají podobný účinek jako antimikrobiální látky.

Výzkumy v holandském Centru pro praxi Sterksel prováděné na 630 selatech v odchovu ukázaly, že použití Aromabioticu snižuje o 50 % náklady na úhradu služeb veterinárního lékaře a na medikamenty v porovnání s kontrolní skupinou, ve které prasata nedostávala žádné aditivum. Také v porovnání se skupinou prasat, která dostávala antibiotické stimulátory růstu dopadly výsledky podstatně lépe. Kromě toho se také snížil výskyt zdravotních problémů v oblasti dýchacího ústrojí.

Ve francouzských polních výzkumech prováděných v průběhu uplynulého roku bylo 1240 selat po odstavu rozděleno do dvou skupin. Kontrolní skupina nedostávala žádné aditivum. Pokusná skupina dostávala Aromabiotic v dávce 3 kg na 1 tunu prestarterového krmiva a 2 kg na 1 tunu starterového krmiva. Průměrná hmotnost při odstavu byla 6,1 kg. Selata z pokusné skupiny vážila po 35 dnech od odstavu 22,7 kg, zatímco selat z kontrolní skupiny jenom 20,9 kg. Denní přírůstky živé hmotnosti v pokusné skupině byly 475 g a v kontrolní pouze 423 g. Také procento ztrát bylo podstatně nižší v pokusné skupině selat – 0,6 % oproti 2,6 % ve skupině kontrolní.

 

Primus, 2006, č. 5, s. 16                                       Zdroj info ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 090
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář