František Mariánek, 7. září 2014
Evropský optimismus se u nás neodráží
Po mírném nárůstu v minulém týdnu se cena v Německu stabilizovala a zůstává pro příští týden nezměněna (1,65 €/kg).

Situace na trhu je dobře vyvážená: jatečná prasata jsou jatkami odebírána bez odkladů ale nabídka je dostatečná.

Neexistují tedy žádné důvody, proč by se měla cena výrazněji měnit. Na vývoj z minulého týdne, kdy cena v Německu stoupla, zareagovaly ceny v Holandsku a Belgii, kde ceny vzrostly (+1 cent). Ostatní země zůstaly bez pohybu.

Odlišně se chová cena v České republice. Po poklesu z předminulého týdne (prakticky o 1 Kč) se přidal další, tentokrát již menší pokles. Průměrné ceny v kategoriích SEU v minulém týdnu (35) byly o dalších 20 haléřů nižší než v týdnu předcházejícím dosahovaly pouze 45,56 Kč/kg JUT za studena. Pokračuje tak oddělování se naší ceny od ostatních evropských zemí. Rozdíl oproti německé ceně je momentálně přibližně 1 Kč v náš neprospěch. To se děje i přes to, že ceny vyhlašované jatkami Český Brod a Maso planá se neměnily.

Podle informací z těchto jatek není žádná změna očekávána ani pro příští týden. Oba podniky nabízejí chovatelům stále stejné ceny (46,00 resp. 46,50Kč/kg JUT).
JS
  
Existuje možnost ochrany domácího trhu?
Zákaz exportu do Ruska se Českých firem zabývajících se vepřovým masem týká jen velmi málo. Do Ruské federace maso prakticky nevyváží. Přesto se našich chovatelů může zákaz citelně dotknout, pokud země, které přišly o trhy začnou přebytečné maso nabízet na náš trh pod cenou. V takovém případě by Česko, podle ministra zemědělství Mariana Jurečky, mohlo zakázat dovoz potravin, které by měly dumpingové ceny.

"Jestliže nám EK nepředstaví funkční nástroje s dostatečnou finanční alokací, tak my potom budeme muset sáhnout k opatřením, že budeme intenzivně sledovat nejen kvalitu, ale také objem dováženého zboží a komodit, a zároveň i jejich cenu," řekl na jednání předsednictva Agrární komory v Českých Budějovicích.

Pokud ministerstvo zjistí, že ceny některých dovážených potravin nebo zemědělských komodit jsou opravdu dumpingové, tak podle Jurečky zasáhne. "Budeme muset použít bezprecedentní krok, který se na jednotném trhu EU ještě nikdy nepoužil, že budeme asi nuceni pro některé komodity náš trh zavřít. Je to až ten nejzazší krok a byl bych nerad, kdybychom k němu došli," upozornil Jurečka (KDU-ČSL). Pravidla EU podobné omezení v případě dumpingového dovozu připouští, procedura prokázání podnákladových cen je ale podle Jurečky značně složitá a zdlouhavá.
JS

Peníze jako náplast
Za současné situace má Ministerstvo zemědělství jen velmi omezené možnosti, jak reagovat na ruské potravinové embargo. Většina opatření bude, pokud vůbec bude zavedena, spouštěna z evropské úrovně. Týká se to jak možných náhrad v případě drastického propadu cen, tak i zahájení intervenčního skladování. Tento nástroj se však zdá být pro současnou situaci nevhodný, protože zákaz dovozu evropských potavin do RF je plánován na celý rok. Intervenční skladování by tak znamenalo pouze odsunutí problému, protože skladování bývá obvykle na 3-6 měsíců.

MZe se však přesto snaží najít cesty podpory tuzemských zemědělců. Jednou z nich je propagace domácích potravin, které se chce ministerstvo v nejbližší době intenzivně věnovat. To by, v době hrozícího tlaku ze strany zahraničních potravin, mohla být velmi významná pomoc. Druhou z cest, která směřuje přímo k chovatelům monogastrů je přesun 300 mil. Kč na dotační tituly 8.F. - ozdravování chovů od vyjmenovaných nákaz. Ministerstvo tak dává najevo, že mu osud českých chovatelů není lhostejný.
JS
 
Nestlé podepsalo dohodu s ochránci zvířat
Nestlé, jako jeden z největších producentů potravin na světě, uzavřelo dohodu s organizací World Animal Protection - Světovou organizací pro ochranu zvířat. Jde o první podobný krok některého z velkých světových hráčů a znamená, že všichni dodavatelé Nestlé budou muset dodržovat nadstandartní požadavky na welfare. Týká se to dodavatelů všech živočišných komodit, tedy chovatelů skotu, prasat i drůbeže.

Pro chovatele prasat z evropy v tomto okamžiku dohoda nepředstavuje žádné ohrožení, protože jen kopíruje evropský zákaz používání individuálních kotců. Problémem však bude pro mnoho mimoevropských dodavatelů. Mimo zvýšené welfare standarty přijalo Nestlé závazek, že do konce roku bude 40% jejích produktů kompletně dohledatelných zpět ke konkrétnímu producentovi. Nová politika nestlé se tak dotkne desíte, a možná i stovek, tisíc společnjostí. Jen přímých dodavatelů živočišných produktů je totiž 7.300 a politikou Nestlé se budou muset řídit i jejich dodavatelé.
Zdroj: PigProgress

Zpracováno SCHP 5.září.2014
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz


Hodnocení => průměr 102
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář