Renata Šarjaková, 30. červen 2006
Kvalitní podlhy - zdravé paznehty
Výskyt kvalitativních nedostatků podlah má větší význam na paznehty prasat než rozměry roštů.

Prasata ve výkrmu jsou převážně ustájena v halách s celoroštovými nebo částečně perforovanými podlahami. Roštovými podlahami je v Německu vybaveno více než 80 % výkrmen. Podle směrnice EU 2001/88 je ve výkrmnách prasat povolena maximální šířka otvorů 18 mm a minimální šířka stupnic 80 mm. Vedle respektování těchto rozměrů je ovšem důležitá také kvalita podlahy (ostré hrany, drsnost povrchu, rovnost podlahy).
Do výzkumu bylo zahrnuto 1004 párů paznehtů (z levých i pravých zadních končetin) prasat, pocházejících ze 17 zemědělských podniků. Po porážce byly paznehty podrobeny podrobné analýze především z hlediska výskytu  deformací, otlaků a pohmožděnin, rýh a mokvajících ran, změn na spodní ploše paznehtu a různých prasklin. Stupeň závažnosti lézí byl hodnocen jako lehký, střední nebo značný.
Ve výkrmnách prováděli vědci inspekční obhlídky za účelem posouzení jednotlivých druhů podlah (částečně zaroštovaných nebo celoroštových, zjištění jejich rovnosti), poškození materiálu podlah a také měření šířky otvorů a stupnic.
Sledované paznehty prasat ve výkrmu byly nejméně poškozeny deformacemi (až u 20,1 % zvířat a to přibližně ve stejném poměru jak u levých, tak i u pravých zadních končetin), naopak nejčastěji se vyskytovaly praskliny paznehtů, které postihly až 60,8 % vykrmovaných prasat.
Mezi výkrmnami popř. jednotlivými stájemi byl zjištěn výskyt signifikantních rozdílů v četnosti a stupni závažnosti různých typů poškození paznehtů. V některých podnicích se u prasat nevyskytovaly vůbec žádné deformace a v jiných extrémních případech bylo až 45 % všech prasat postiženo mírnými až závažnými změnami. V jednom případě se u 12,4 % poražených prasat vyskytovaly velmi závažné deformity paznehtů.
Nejhorší zdravotní stav paznehtů byl zjištěn u prasat vykrmovaných na roštových podlahách s výrazně patrnou ostřinou na krajích jednotlivých stupnic. Naproti tomu beton perforovaných ploch, na kterých se prasata často pohybovala díky častému čištění za vysokého tlaku a také podlahy bez materiálových poškození zajišťovaly u prasat ve výkrmu dobrý zdravotní stav paznehtů.
Procentické zastoupení závažných změn bylo nejvyšší u prasat, která byla ustájena na betonových podlahách s ostrými hranami. Ale také kombinace ostrých hran a vymletých podlah vedla ke zhoršení zdravotního stavu paznehtů, např. nárůstu četnosti různých prasklin.
U 733 prasat ve výkrmu, která byla chována na podlahách bez podestýlky nebo jen s velmi malou vrstvou, prokázal výzkum vzájemný vztah mezi zdravotním stavem paznehtů a parametry perforovaných podlah. Bylo prokázáno, že s narůstající velikostí otvorů v roštových podlahách docházelo k statisticky významnému zhoršení zdravotního stavu paznehtů ustájených zvířat. 

Landwirt, 2006, č. 3, s. 18 a 19
Zdroj info ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 119
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář