- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Prevence subakutní bachorové acidózy dojnic
Aplikace krmných dávek s vysokým obsahem obilovin a dalších vysoce fermentovatelných glycidových složek dojnicím zvyšuje nejen produkci mléka, ale také riziko subakutní bachorové acidózy.
Zhoršení zdraví u dojnic v důsledku bachorové acidózy ovliňuje nejen ekonomiku chovu, ale i welfare dojnic. Z hlediska welfare je ve stádech dojnic nejvýznamnější kulhavost krav; bachorová acidóza je hlavním rizikovým faktorem pro její vzhik. Kulhání vede ke snížení reprodukční a mléčné užitkovosti a je obecně nejvýznamnější příčinou brakace krav. Bachorová acidóza může přímo souviset se zdravím lidí, protože nízká hodnota pH v bachoru a ve střevu krav v důsledku zkrmování velkého množství obilovin zvyšuje riziko uvolňování enterohemoragické E. coli jako 0157:H7. Převedení krav před porážkou na krmné dávky s vysokým obsahem objemné píce snižuje vylučování E. coli.
Nejrizikovější oblasti pro vznik acidózy jsou ty, kde se vyskytují relativně levné obiloviny a kde není kvótami omezená mléčná produkce.
Riziko vzniku subakutní bachorové acidózy se snižuje aplikací dietetické vlákniny s dostatečně dlouhými částicemi. Množství vlákniny a délka částic potřebné pro udržení zdraví bachoru závisejí na zdroji vlánkniny. Vznik acidózy závisí také na zdroji obilovin a stupni jejich zpracování. Zkrmování vysoce fermetnovatelných obilovin zvyšuje potřebu vlákniny.
Aplikace jednotlivých krmných složek zvyšuje, ve srovnání se zkrováním směsné krmné dávky, riziko acidózy. K důležitým opatřením proti acidóze patří doba přístupu ke krmivu, důsledné dodržování krmného programu a dostupný odpočinkový prostor.
Zásadním faktorem pro prevenci acidózy je pufrovací schopnost bachoru daná dietetickými a endogenními pufry a pečlivá kontrola příjmu rychle fermentovatelných glycidů. K preventivním opatřením patří odpovídající množství vlákniny, zpracování obilovin, aplikace koncentrovaných krmiv s vysokým podílem vlákniny, časté a pravidelné podávání krmiva v malých dávkách. Příznivě působí aditiva a doplňky.
Oblasti ve světě s relativně dražšími obilovinami nebo s mléčnými kvótami budou místem menšího výskytu bachorové acidózy.
Anim. Feed Sci. and Techn., 126, 2006, č. 3-4, s. 215-236
Zdroj info UZPI