- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Nemoci krav v přechodném období podmíněné výživoua způsobem chovu
Optimální průběh laktace, vysoká užitkovost dojnic a nízký výskyt produkčních nemocí jsou podstatné nejen z hlediska konkurence, ale i pro výrobu bezpečné potraviny.
V posledních desetiletích se produkce mléka výrazně zvýšila intenzivní genetickou selekcí, zlepšenou výživou a způsobem chovu; současně se zvýšením mléčné užitkovosti došlo k navýšení zdravotních problémů a problémů s plodností, které do určité míry snižují množství a kvalitu mléka a zvyšují náklady na veterinární ošetření a obnovu stáda. Většina zdravotních problémů u dojnic se sleduje v období okolo porodu. Do velké míry se tyto zdravotní problémy ukazují u krav, které se obtížně adaptují na laktaci a u nichž dochází k fyziologické imbalanci; regulační mechanizmy nestačí zajistit optimální funkci organizmu a vzniká riziko trávicích, metabolických a infekčních problémů. Uvádí se, že tyto problémy mohou být redukovány především novými strategiemi výživy a řízení chovu. V Dánsku se zabývali řízením fyziologických procesů a adaptací zvířat na úspěšný průběh přechodného období k laktaci; sledovali výskyt nemocí, rizikové faktory, etiologii a patofyziologii nemocí souvisejících s výživou a řízením chovu a stanovením strategií pro prevenci nemocí.
Strategie pro prevenci nemocí vycházejí z hlavních faktorů, které přímo nebo nepřímo zvyšují riziko vzniku tučných jater, ketózy, acidózy a translokace žaludku. Bylo dokázáno, že by se mělo více pozornosti věnovat jednotlivým zvířatům a identifikaci rizikových zvířat.
Anim. Feed Sci. Techn., 126, 2006, č. 3-4, s. 175-213
Zdroj info ÚZPI