- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Robustní krávy jsou žádoucí
Moderní, robustnější dojnice, jsou podle studie SAC výrobci mléka stále žádanější. Hodnocení reprodukční užitkovosti podle profilu progesteronu v mléce by mohlo přispět k identifikaci takových krav.
V pokusech provedených v SAC Crichton Royal Estate byly třikrát týdně odebírány vzorky mléka od krav těsně po porodu po dobu prvních čtyř měsíců laktace. Pokusné stádo o 200 kusech bylo tvořeno kravami dvou genetických linií, z nichž jedna byla selektovaná na vysoký obsah pevných mléčných složek a druhá – kontrolní byla krmená buď vysokou dávkou koncentrovaných krmiv, nebo vysokou dávkou objemných krmiv.
Vzorky mléka byly analyzovány a hladina progesteronu zjišťovaná v souvislosti se říjí, připouštěním a březostí. Výsledky ukázaly, že selekce na vysokou produkci mléka a aplikace vysoké dávky koncentrovaných krmiv ovlivnily plodnost krav. Selektované krávy vykazovaly, ve srovnání s neselektovanými kravami a kravami krmenými vysokými dávkami objemných krmiv, nižší plodnost na počátku laktace. Průběh říjového cyklu nebyl ovliněn genetickou skupinou, ale měnil se podle krmného systému.
Další studie, týkající se vztahu energie těla a funkčních vlastností dojnic, ukázaly rozdíly v růstu a využití tělesné energie dcerami v první laktaci po různých býcích. Tyto rozdíly by mohly naznačit jak zvířata užívají tělené rezervy pro udržení laktace.
Dojnice s vyšším obsahem energie vykazovala kratší mezidobí.
Fmrs Wkly, 144, 2006, č. 14, s. 50