Renata Šarjaková, 27. červen 2006
Cílená prevence onemocnění MMA
Preventivní opatření mohou zabránit výskytu syndromu MMA v chovech prasnic.

Komplexní onemocnění MMA je v mnoha podnicích specializujících se na chov selat stálým problémem. Komplex mastitis-metritis-agalactie (MMA) se méně nebo více pravidelně objevuje v řadě chovů a krátce po porodu prasnic vede k řadě problémů. Příčin vzniku MMA je několik. Hlavním důvodem je tzv. endotoxémie, při které mohou endotoxiny (buněčné jedy) přejít ze střeva do krevního oběhu. Také zánět močového měchýře, močových cest a mléčné žlázy zvyšuje riziko výskytu MMA.

Nebezpečí endotoxemie je zvlášť velké, pokud zvíře trpí zácpou, protože v tlustém střevě může docházet k nekontrolovatelnému množení bakterií. Při dezintegraci bakteriálních buněk se mohou jedy dostat do krevního řečiště. Následkem toto dojde ke snížení hladiny hormonů prolaktinu a oxytocinu, což vede k nedostatečné tvorbě mléka. Nízká hladina oxytocinu brzdí samočistící mechanismus, který po porodu probíhá v děloze a tím dochází k nárůstu rizika vzniku zánětu dělohy. Endotoxemie je často příčinou zánětu mléčné žlázy, horečky, bolestí a ztráty chuti k žrádlu. Při mastitidě stoupá tělesná teplota prasnic až na 42 oC. Při výskytu symptomů zánětu dělohy vzestup teploty není tak markantní a pohybuje se zpravidla mezi 39,2 až 40,5 oC.

Pozdní následky MMA jsou mnohočetné stejně jako symptomy. Jedním z nich může být dlouhodobě zvýšené procento krav bez příznaků říje vyvolaný následkem chronické endometritídy (zánětu děložní sliznice). U postižených prasnic dochází k redukci počtu selat ve vrhu. Prasnice rovněž vykazují zvýšené riziko opětovného onemocnění v následujícím vrhu. Dalším následkem MMA je snížení mléčné produkce v příštím vrhu, protože dochází k redukci žlázové tkáně v mléčných žlázách.

Pokud jsou symptomy MMA zjištěny u prasnic již v porodně, je nutné neodkladně zahájit jejich léčbu. Důležitým ukazatelem je tělesná teplota – za kritickou hranici je třeba považovat 39,3 oC. Po stanovení klinické diagnózy musí ihned nastoupit léčba, nejvhodnějšími léky ke zdolání endotoxémie jsou širkospektrální antibiotika jako je cobactan, nuflor, excenel, baytril nebo trimethroprim (sulfonamid). Jako protizánětlivý lék je nejvhodnější metamizol a metacam, metamizol především snižuje horečku a metacam inhibuje zánětlivý proces v mléčné žláze, takže je rychle obnovena produkce mléka. Kromě toho se také doporučuje injekční aplikace oxytocinu k podpoře samočištění dělohy.

„Ošetření“ selat od matek trpících MMA spočívá v následujících opatřeních: příjmu kolostra u selat je nutné věnovat mimořádnou péči jejich soustavným přikládáním k mléčné žláze; při výrazném nedostatku mléka je třeba selatům podávat mléčnou náhražku z lahví; selatům je nutné již v tomto období podávat dostatek pevných krmiv a pitné vody.

 

Avšak důležitější než samotná terapie MMA je její prevence. V praxi se ukázalo, že díky účinné profylaxi je často možné kompletně zabránit výskytu tohoto syndromu. Důležitými profylaktickými opatřeními jsou:

  • redukce nebezpečí zácpy (např. podáváním síranu sodného nebo sojového oleje),
  • dostatek pitné vody (potřeba vody se u jedné prasnice pohybuje mezi 40 až 60 l za den),
  • pokles infekčního tlaku (podávání kapslí obsahujících vápenaté soli),
  • tvorba homogenní imunity v početních stavech zvířat,
  • kvalitní vedení porodů,
  • odstranění hygienických nedostatků ve stájovém prostředí.   

 

Důležitá jsou opatření přijatá v rámci krmení a výživy. Krmná dávka jak u březích, tak i kojících prasnic musí obsahovat stejné krmné komponenty. Před porodem je potřeba přistoupit k pozvolné restrikci krmiva a po porodu k pomalému zvyšování. Až dva dny po porodu je možné prasnicím začít podávat vlákninu ve formě 0,5 kg ječmene na kus a den ke stimulaci trávicího procesu. Krmné žlaby je nutné po 2 hodinách úplně vyčistit od zbytků krmiva.

 

DLZ, 2006, č. 3, s. 156 – 159                                                   Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 106
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář