František Mariánek, 9. říjen 2013
Stabilita nalezena!
Vepřové maso.

Propad cen jatečných prasat se zastavil. Po třech týdnech rychlého propadu se situace stabilizovala. Signálem pro to bylo zastavení poklesu Německé ceny, které bylo následováno všemi zeměmi významnými pro produkci jatečných prasat.

 Španělsko a Francie, kde ještě mírný propad cen pokračoval, jen dohánějí zbytek zemí, protože propad u nich začal o jeden až dva týdny později a momentálně jsou stále ještě nad průměrnou cenou EU.

Momentálně se zdá, že je nabídka i poptávka na Německém trhu v rovnováze a dá se očekávat stabilita. V tomto týdnu Němci slaví den sjednocení (3.10.) a i přes jeden chybějící porážkový den není očekávána žádná změna ceny.
Zdroj: ISN

Zákaz kastrace selat v Německu
Po diskusích, které provázely vznik zákona o welfare bylo schváleno, že bude v Německu zakázána chirurgická kastrace selat bez použití anestezie od počátku roku 2019. Původní návrh ochránců zvířat, aby zákaz platil již od roku 2017, se tak podařilo odsunout. Ukončení kastrace bez anestezie k počátku roku 2019 je v souladu s dobrovolnou deklarací, která byla podepsána na úrovni EU již před několika lety.

Ačkoli se jedná o dobrovolnou deklaraci a ne o zákon, zdá se, že se ho ochráncům zvířat podaří prosadit do praxe. V zemích, které jsou významnými hráči na trhu s jatečnými prasaty a především se selaty, již byl schválen národní zákon kastraci ve stávající podobě zakazující. Jak Dánsko, tak Německo s největší pravděpodobností skutečně kastraci v roce 2018 ukončí. To se samozřejmě zásadně promítne do okolních zemí a následně i do celé Evropy.
Zdroj: ThePigSite

Najdi si svého řezníka
Na konci května začala Státní veterinární správa zveřejňovat, prostřednictvím webové aplikace, výsledky kontrol na jatkách, v bourárnách a v neposlední řadě i v tržní síti. V rámci ní je možné zjistit zda a s jakým výsledkem proběhly kontroly v jednotlivých provozovnách. O tuto aplikaci se objevil poměrně velký zájem. Zdá se, že se spotřebitelé naučili hledat "své" řezníky a ujišťovat se, že je v jejich obchodě všechno v pořádku. Aplikaci navštěvuje zhruba 20 000 lidí měsíčně.

"Ukazuje se, že tento způsob informování veřejnosti byl zvolen dobře – vyšel vstříc zájmu o prakticky použitelné informace. Za velmi dobré považujeme, že se veřejnost může velmi dobře přesvědčit o tom, že u českých výrobců a zpracovatelů zjišťujeme mezi jedním až maximálně třemi procenty problémů. A to zdaleka nejde o problémy se zdravotní závadností, většinou jde o problémy se značením, teplotou, apod. Ani problémy u výrobků z ostatních zemí nepřekračují tři procenta. V tom vidíme pozitivum, že se veřejnost může přesvědčovat o velmi dobré úrovni státního veterinárního dozoru", uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy.

Podle něho je úroveň našeho dozoru, ze strany orgánů EU, hodnocena velice vysoko. Ovšem je třeba si uvědomit, že toto hodnocení je třeba obhájit u našich zákazníků (spotřebitelů), což se, jak se zdá, daří.
Zdroj: SVS
 

Je třeba vyjasnit si přístup ke genovým technologiím
Hranice mezi klasickým šlechtěním, genovými technologiemi a jinými moderními metodami se budou stírat stále více. Jednoznačné vymezení genových technologií již neexistuje a nevyhovující je i definice EU, protože genové technologie se stále doplňují a rozšiřují a jejich spektrum roste, uvedl Dr. Kremer na zasedání Průmyslové a obchodní komory (IHK), společnosti Phytowelt Green Technologies a iniciativy Bioriver.

Dr. Kremer, zodpovědný od května ve společnosti Bayer CropScience za úsek strategií, poukázal na to, že biotechnologie, které mají původ v Ústavu Maxe Plancka v Kolíně, podnikly v posledních 30 letech triumfální pochod napříč světadíly: geneticky modifikované rostliny z globálního pohledu rostou na více než 170 mil. ha, přičemž hodnota tohoto osiva se odhaduje na zhruba 9 mld. USD (6,74 mld. EUR).

V Evropě podléhá většina obyvatel pocitu, že genové technologie jsou symbolem profitu, agrobyznysu a nekalkulovatelných rizik, uvedl manažer společnosti Bayer a označil probíhající výměnu názorů za zástupný konflikt pro společenské debaty o budoucnosti zemědělství a výživy, o správném způsobu hospodaření nebo o kontaktu s přírodou a jako „ventil pro nespokojenost ve stále komplexnějším světě“. Přitom si podle něho lidé neuvědomují, že zemědělství je v mnoha oblastech světa konstruktem s největší dělbou práce a s enormní produktivitou.

Obraz přetechnizovaných laboratoří a s nimi spojených genových technologií nenachází v nostalgickém pojetí tradičního zemědělství pro mnoho lidí místo. Kromě toho chybí informovanost obyvatel o pokrocích v oblasti biotechnologií v posledních 30 letech a o jejich rychlém rozvoji.

Čína kupuje zemědělskou půdu na Ukrajině
Čínský státní podnik Xinjiang Production an Construction Corps podepsal dohodu na pronájem 100 000 ha zemědělské půdy v blízkosti Dněpropetrovsku na Ukrajině. Dohoda je uzavřena na 50 let.

To je však podle listu South China Morning Post pouze začátek. Podnik blízký čínské lidové osvobozenecké armádě plánuje na východě Ukrajiny obhospodařovat celkem 3 mil. ha, což je plocha, která odpovídá zhruba třetině celkové zemědělské půdy Německa.

Tím pokračuje komunistická ústřední vláda ve svém kurzu. Již řadu let čínské státní koncerny kupují nebo pronajímají půdu na celém světě, protože plochy domácí půdy nejsou pro zásobení obyvatelstva postačující. Pro zemědělské účely je v Číně vhodných pouze 9 % ploch, z nichž značná část je znehodnocena v důsledku prudkého hospodářského růstu a absence ekologického chování. V rozsáhlých oblastech jsou podzemní vody kontaminovány těžkými kovy.

Kromě východní Evropy investuje Čína především v Africe a Jižní Americe. Například v Argentině obhospodařuje agrární koncern Beidahuang 234 000 ha půdy; plocha slouží k pěstování sóji. Poté, co Čína expandovala také do Austrálie a získala zde největší bavlníkovou farmu, vyzvali australští politici k větší kontrole prodeje půdy zahraničním investorům.
Zdroj: Agris
 
Zpracováno SCHP 3.října.2013
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz


Hodnocení => průměr 082
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář