František Mariánek, 16. duben 2013
Váha selete a podstavový propad užitkovosti
Vzhledem k tomu, že do České republiky jsou ve velké míře dovážena selata je důležité vědět, co může ovlivňovat jejich kvalitu.
Jedním z velmi důležitých faktorů je rychlost růstu před odstavem. Rozdíly, které vzniknou v tomto období jsou rozhodující pro další výsledky ve výkrmu. Obzvláštní důležitost získává tento faktor dnes u prasnic s velkými vrhy. I když předpokládáme velmi dobrou práci se selaty, stejně existuje mezi selaty silný boj o struky a váha při odstavu (28 dní) se běžně pohybuje od 4 do 10 kg.

Studie provedená na téměř dvou tisících selatech však ukazuje, že rozdíly nemusí být v případě správného managementu tak dramatické. U selat ve čtyřech váhových skupinách (6,2; 7; 8 a 8,9 kg) byl sledován příjem krmiva po odstavu a přírůstek. Z výsledků vyplývá, že skupina nejlehčích selat měla nejlepší příjem krmiva i nejlepší přírůstky v období prvního týdne po odstavu. Pravděpodobně je to způsobeno tím, že lehká selata již byla nucena naučit se přijímat pevné krmivo v době před odstavem.

Čím déle od odstavu, tím menší byly rozdíly mezi skupinami. Na konci pokusu byly stále patrné rozdíly mezi skupinami. Výsledkem pokusu tedy je doporučení pracovat se selaty před odstavem tak, aby se všechna - tedy i ta těžší - seznámila a prestarterem. V opačném případě ztrácí část potenciálu, který svojí vyšší váhou mají dán.
Zdroj: Pig333.com


Hodnocení => průměr 074
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář