Renata Šarjaková, 22. květen 2006
Nové preparáty pro boj s parazity
Se začátkem nové pastevní sezony je třeba začít s bojem proti parazitům pomocí nových preparátů.

Systematický boj s parazity se vyplatí především u pasoucího se skotu na počátku letní sezony. U ošetřených kusů je pak možné dosáhnout vyšších průměrných přírůstků živé hmotnosti a nižšího věku při prvním otelení.
Při výběru vhodného antiparazitika je třeba zohlednit následující dva body:
Podle působení je nutné rozlišovat mezi preparáty proti vnějším (vši, mouchy, aj.) a vnitřním parazitům (červi, larvy střečka hovězího, atd.). Preparáty, které jsou účinné proti oběma skupinám se nazývají endektozoidy.
Podle délky účinnosti: Nejdéle působí tzv. makrocyklické laktony. Díky speciální molekulární struktuře dochází po určitý časový úsek k jejich kumulaci v tukové tkáni skotu. Preparáty jako je dectomax, qualimec nebo eprinex tak mohou pozvolna působit po dobu 4 až 6 týdnů.
Nový preparát cydectin 10 % L.A. (Fort Dodge) působí dokonce po dobu delší než 150 dní. Kumuluje se v místě vpichu a také i v tukovém polštáři zadní strany ušního boltce. Z tohoto místa je pomalu uvolňován do celého těla. Tato doba účinnosti významně překračuje dobu účinnosti bolusu k perorálnímu použití, který dosud vykazoval nejdelší dobu účinnosti. Kromě toho oproti cydectinu vykazoval účinnost jen proti endoparazitům.
Nově se objevil na trhu v této sezóně také medikament určený k boji proti mouchám a vším (latroxin delta výrobce Serumwerk Bernburg AG). Tento preparát je povoleno používat u dojnic (čekací doba není žádná) a působí po dobu 6 až 8 týdnů.
Vedle novinek platí ale v boji proti parazitům také nové omezení: dosud používaný bolus obsahující ivomec již není možné koupit a také možnost vakcinace proti plicním červům byla bez náhrady zrušena.  
     
Top Agrar, 2006, č. 4, s. R 22

Zdroj info ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 082
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář