Renata Šarjaková, 22. květen 2006
Koncentrace progesteronu v mléce a vazba na plodnost, užitkovost a nemoci krav
Zkušenosti z Irska: Profil progesteronu informuje o průběhu reprodukčního cyklu krav.

V posledních 20-30 letech se výrazně  snižuje plodnost dojnic; míra zabřezávání po prvním připuštění je v současnosti okolo 40 %. Snížení reprodukční užitkovosti se spojuje s rychlým genetickým zlepšením stád dojnic  ve smyslu zvýšení mléčné užitkovosti. Zvýšení mléčné užitkovosti bylo dosaženo hlavně importem genů holštýnsko fríského skotu ze Severní Ameriky a Evropy. Podle odhadu lze očekávat, že do roku  2010 nebude míra zabřezávání vyšší než 28 %.

V posledních 20 letech se jako užitečný nástroj pro řízení plodnosti dojnic užívá měření koncentrace progesteronu v krvi nebo v mléce. Koncentrace progesteronu se využívá např. pro detekci říje, pro diagnostikování reprodukčních poruch (anestrus, pyometra atd.) a  pro diagnostikování březosti.

Měřením koncentrace progesteronu 2-3krát týdně lze získat profil progesteronu u jednotlivých krav a  sledovat vývoj reprodukčního  cyklu od porodu až do potvrzení další březosti. Statistickými analýzami je možné rozlišit abnormální profily,  které souvisí se sníženou plodností. Časná identifikace problému a jeho korekce  terapeutickým zásahem by mohly zlepšit reprodukční užitkovost krav na farmách. Některé odborné práce demonstrovaly stupeň dědivosti nástupu říje  po porodu za pomoci  monitorováním profilu  progesteronu v mléce. Někteří odborníci dokazují možnost zahrnutí tohoto a dalších fyziologických ukazatelů do genetických selekčních programů za účelem selekce na zlepšení plodnosti.

Studie z Irska se zabývala monitorováním progesteronu v mléce, zjišťováním abnormálních profilů progesteronu  a jejich souvislostí s plodností, genetickou hodnotou, užitkovostí a zdravím  dojnic v Severním Irsku. Výsledky odpovídají multifaktoriální podstatě špatné plodnosti. Zdá se, že hormonální terapie může být  u dojnic s abnormálním profilem progesteronu vhodná.

Anim. Sci., 82, 2006, č. 2, s. 213-222

Zdroj info ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 091
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář