František Mariánek, 1. listopad 2012
Pád stavů je u konce
Již druhé šetření Českého statistického úřadu potvrdilo, že dlouhotrvající pád stavů by měl být u svého konce.
redakce KIS OK, 1. listopad 2012
Vepřovinky

 Na jaře (k 1.4.2012) byl zaznamenán dokonce mírný nárůst stavů prasat celkem i stavů prasnic.

Srpnové šetření sice neukazuje na pokračující růst, ale stavy prasat zůstaly na prakticky stejné úrovni jako v dubnu, což je vzhledem k vývoji ceny obilovin poměrně potěšující zpráva.

V meziročním srovnání sice stále ještě dochází k mírnému úbytku. Momentálně evidovaných 1,57 mil. kusů prasat celkem je přibližně o 5% méně než v srpnu loňského roku a 101 tis. prasnic představuje propad o 2,5%. Přesto data v kratším časovém horizontu ukazují, že směr, jímž se chov prasat ubíral od vstupu do EU, se mění. Detailnější informace naleznete na www.schpcm.cz/ekonom....

Podobné informace ukazuje i statistika centrální evidence (www.schpcm.cz/dispat...), podle níž již od února stavy prakticky neklesly.
Zdroj: ČSÚ a MZe

Jak se budou vyvíjet ceny jatečných prasat?
V tomto týdnu pokračoval celoevropský trend snižování ceny jatečných prasat. Po vysokých cenách v průběhu celého léta a počátku podzimu došlo k obvyklému snižování cen. Důvodem pro něj se zdá být nižší poptávka po mase uvnitř EU, zmírněné tempo exportu a zároveň dostatečná (i když ne nadbytečná) nabídka jatečných prasat.

Momentální situace na trhu je charakterizována plynulým odbytem jatečných prasat a to i přes to, že v mnoha zemích západní Evropy budou "dušičkové prázdniny" a tedy obvyklý výpadek porážkových dní. Část jatek však informovala dodavatele, že budou porážet i v průběhu prázdnin. Neměl by proto vzniknout nepříznivý přebytek prasat. Dá se předpokládat, že se jedná o signál, který avizuje zvětšený zájem o prasata a konec poklesu ceny. Přesto je na trhu značná nejistota jak bude vypadat vyhlášená cena na příští týden.
Zdroj: ISN

Státní hmotné rezervy pomohou zemědělcům postiženým suchem
Ministerstvo zemědělství připravilo pro zemědělce postižené letos na jaře suchem balíček nástrojů, které by měly napomoci zachování živočišné výroby. Mimo jiné je v něm zahrnuta i možnost půjček a prodej obilovin ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR), který má pomoci podnikům se živočišnou výrobou překlenout výpadek krmných plodin z vlastní sklizně. Dalším opatřením je povolení výjimky z povinnosti zálohovat daň z příjmu.

Zemědělský podnikatel může požádat o půjčku obilovin u SSHR, která s ním sepíše smlouvu o půjčce s podrobnými podmínkami, které budou zveřejněny po schválení vládou. K žádosti o půjčku obilovin u SSHR doloží zemědělec potvrzení, že více než 30 % výměry pozemků obhospodařuje v suchem postižené oblasti, a potvrzení o počtu velkých dobytčích jednotek (VDJ) dle výpisu z centrální evidence zvířat. Uvedená potvrzení obdrží zemědělec v příslušné Agentuře pro zemědělství a venkov (AZV) s tím, že při podpisu smlouvy nesmí být starší než 30 dní. Kromě toho je připravována také možnost prodeje krmných obilovin ze SSHR. Žádosti o uvolnění obilovin formou prodeje budou zahrnuty k žádostem o půjčku obilovin, přičemž by nemělo dojít k překročení objemu 100 000 tun. Právě o toto množství byl totiž snížen minimální limit obilovin ve státních hmotných rezervách.

Chovatel prasat podle stanovených podmínek bude mít možnost požádat o 2 tuny obilovin na VDJ s tím, že pokud celkový objem nepřesáhne 100 tis. tun, mohou být žádosti kráceny. K půjčce byla stanovena úroková sazba 0,485% měsíčně!!! Chovatel navíc musí zaplatit manipulační poplatky ve výši 78 Kč/t za naskladnění i vyskladnění. Ceny krmných obilovin byly stanoveny na 4.500 Kč/tunu.

Správa státních hmotných rezerv vyhlásí termín pro podání žádostí na svých webových stránkách, kde naleznete rovněž kompletní informace o celém programu: www.sshr.cz/Lists/ak...
Zdroj: Tisková zpráva MZe 

Mezi Evropou a USA se schyluje k další válce o hormony
Teprve nedávno byl ukončen spor o dovoz hovězího masa z chovů využívajících růstové hormony a již se na obzoru rýsuje velmi podobný případ. V minulém týdnu Codex Alimentarius (společnost stanovující mezinárodní pravidla bezpečnosti potravin) stanovil maximální limity Ractopaminu v mase - v podstatě tedy povolil jeho užívání. Evropa a některé Asijské státy však naprosto odmítají používání této látky velmi populární v USA a Kanadě, kde je využíván až v 80% chovů. Ractopamin napomáhá lepšímu růstu prasat a menšímu obsahu tuku v jejich tělech.

Zároveň však jsou popisovány nepříznivé účinky Ractopaminu na cévní systém a dokonce je na jeho účet připisován i nemalý podíl úhynů. Evropa podporovaná v tomto směru Čínou argumentuje "vědeckými nejasnostmi v oblasti bezpečnosti Ractopaminu", na které poukázala EFSA a trvá na zárukách, že maso dovezené do EU bude naprosto bez jakýchkoli stop této látky. Podobný přístup v oblasti hormonálně ošetřeného skotu resp. masa z něho vedl k obchodní válce v níž si EU a USA vzájemně stanovovaly cla a kvóty na různé zboží. Tento dlouhotrvající spor byl urovnán až letos na jaře.
Zdroj: ThePigSite

Nejasná zpráva o konci kastrace
Zatímco na Evropské úrovni byla velkými hráči na trhu s jatečnými prasaty již před čtyřmi lety podepsána dobrovolná deklarace podle níž bude chirurgická kastrace prováděná bez použití analgetik ukončena v roce 2018, některé státy postupují vlastní cestou a zákaz kastrace upravují vlastní, národní legislativou. Příkladem je Německo, kde byl legislativní zákaz kastrace bez anestezie stanoven na rok 2017.

Nyní se však proti tomuto kroku bouří Německá asociace zemědělců (DBV), která poukazuje na nesmyslnost zákazu pouhý rok před tím než vstoupí v platnost rozsáhlejší mezinárodní řešení. Zároveň upozorňuje, že zatímco evropská deklarace podmiňuje ukončení chirurgické kastrace bez anestezie odpovídajícím pokrokem v oblasti vědy, který by nabídl plnohodnotné alternativy tohoto postupu, Německá legislativa takové podmínění nezahrnuje.

Podle DBV současná situace nahrává velkým porážkám jako Tönnies, Vion či Westfleisch. Ty již dříve podepsaly dohodu podle níž nebudou penalizovat dodávky kanců. Chovatelé se nyní obávají, že tyto firmy, které prostřednictvím exportu do Asie jsou schopny vyřešit i problémy s případným kančím pachem získají nespravedlivou konkurenční výhodu oproti ostatním porážkám. DBV proto požaduje odložit účinnost zákona na neurčito - podle toho jak začne platit Evropská deklarace.
Zdroj: PigProgress

Zpracováno SCHP 1.listopadu 2012
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 091
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář