- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Pohodu, pohodu
Situace se rok od roku stále mírně lepší. V poslední době se například již nesetkáváme s případy týrání zvířat vyplývajícími z neodborného přístupu k chovu zvířat jako na počátku devadesátých let, kdy se do podnikání pouštěly osoby s nedostatečnými znalostmi. Kladně lze hodnotit také spolupráci s nevládními organizacemi zabývajícími se ochranou zvířat, jako například s Nadací na ochranu zvířat či Společností pro zvířata. Tyto organizace se také podílejí na přípravě novelizace veterinární legislativy a jejich podněty bere Státní veterinární správa vážně.
Na druhou stranu se stále opakují snahy některých subjektů dehonestovat chovatele hospodářských zvířat, například tvrzením, že se prasatům trhají zuby či, že se jim bolestivě „řežou“ ocásky. Není to pravda. Kupírování ocásků je již zakázáno a ani špičáky se netrhají. Stejně tak je třeba vyvrátit tvrzení o plošném podávání antibiotik, která se pak dostávají do potravního řetězce. Žádné takové poznatky orgány státního dozoru nemají, antibiotika se smějí podávat jen z léčebných důvodů a musí se dodržet ochranná lhůta.
O výsledcích kontrol je možné se přesvědčit v publikaci Program ochrany zvířat, situace v roce 2011, popřípadě z publikace Kontaminace potravních řetězců cizorodými látkami, situace v roce 2011, které jsou k dispozici na stránkách www.svscr.cz.
Zdroj: SVS ČR, www.svscr.cz