Redaktor , 2. září 2012
Ceny jsou rekordní
V Německu dosáhla v tomto týdnu cena jatečných prasat úrovně 1,9 Eur/kg mrtvé váhy za tepla.

Vepřovinky

 To v přepočtu na koruny představuje více než 48 Kč/kg masa ve studeném. Vedle největšího producenta vepřového masa v unii své vyhlašované ceny zvýšili i všechny ostatní země.

Růst, který v Německu dosáhl za dva týdny 15 centů nemohl zůstat bez odezvy a napříč celou Evropou tak dochází k růstu cen jatečných prasat.

Tento vývoj však rozhodně není náhodný ani samoúčelný. Nabídka prasat je totiž nižší, než bylo v minulých letech obvyklé. Statistický úřad v Německu informoval o tom, že v prvním pololetí letošního roku dokonce došlo k poklesu počtu porážek. Propad o 0,8% procenta na 28,8 mil poražených kusů je jevem naprosto neobvyklým, protože v posledních sedmi letech vykazovaly porážky prasat neustálý růst. Pokles výroby vepřového masa byl dokonce ještě o něco vyšší - 1,1%. V celé unii nebude zřejmě pokles tak výrazný, přesto ale budou mít počty porážek sestupnou tendenci.

K tomu je třeba přičíst vyhlídky na výrazně dražší krmiva a blížící se povinnost zavést skupinový chov prasnic a zdroj zvyšování cen je naprosto jasný. Otázkou, kterou v tomto okamžiku není možné zodpovědět je, jak bude reagovat na zdražování spotřeba - obzvlášť v okamžiku, kdy vepřové maso nebude ani zdaleka jedinou potravinou, která bude zdražovat. Propad spotřeby by tak mohl působit proti zvyšování cen.
JS

U obilí jen samé špatné zprávy
Letošní doba žní rozhodně není pro zemědělce tím nejoptimističtějším obdobím. Je pravda, že v České Republice žně neskončí katastrofálně - rok 2012 bude sice podprůměrný, ale nijak zásadně. Informace od světových producentů však ukazují, že problém s rostlinnou výrobou bude zásadní. Nepřízeň počasí postihla nejvýznamnější světové produkční oblasti - takzvaný Cornbelt v USA, jižní Ameriku, i oblast okolo Černého moře.

Světový obilnářský výbor znovu přehodnotil odhad letošní sklizně pšenice a snížil ji o 3 mil. tun. Podle odhadů tak bude sklizeň o 34 mil. tun horší než ta loňská. Podobně je to i u ostatních obilovin a dokonce i u soji. Velkou otázkou zatím stále zůstává přístup Ruské federace. Ústy svých politiků slibuje, že se vývoz obilí nezastaví, ale mnozí odborníci přirovnávají letošní situaci k té z před dvou lety, kdy Rusko uvalilo na export obilí embargo. To by mohlo světový trh poměrně zásadně rozkolísat.

Paradoxem Českého zemědělství zůstává, že obilnáři s mírně podprůměrnou úrodou dosáhnou zřejmě nadprůměrných ekonomických výsledků, zatímco plná tíže problému dolehne na jejich kolegy zabývající se chovem monogastrů. To ukazuje, do jaké míry je zemědělský trh pokřiven systémem rozdělování dotací.
JS

Dotace by měli být flexibilnější a podporovat potřebné
Ministerstvo zemědělství (MZe) chce při jednání o budoucnosti Společné zemědělské politiky EU platné od roku 2014 prosazovat v Bruselu větší možnost pomoci vybraným sektorům zemědělství. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček. V Česku skomírá hlavně živočišná výroba a její propad způsobuje další komplikace i v rostlinné výrobě.

"České zemědělství a související obory nejsou v dobré kondici, až na některé výjimky," uvedl Hlaváček. Kromě neustále klesající živočišné výroby označil náměstek za negativní například stále rostoucí podíl pěstování obilí a řepky na úkor ostatních plodin. Co se týče zahraničního obchodu, vyváží se ze země především suroviny, dováží se však zpracované výrobky.

V současné době je hlavní dotací českých zemědělců jednotná platba na plochu vyplácená na hektar. Ve starých členských státech EU je ale uplatňován flexibilnější systém založený na takzvaných platebních nárocích. Ten by po roce 2014 měly přijmout i noví členové unie včetně ČR. Podle Hlaváčka však není jasné, zda to bude již od začátku nového období, nebo až v jeho průběhu či až na jeho konci kolem roku 2020. Zamýšlené změny by měly farmáře například více motivovat k chovu hospodářských zvířat namísto pěstování několika málo plodin.
Zdroj: ČTK

FAO varuje před rozšířením afrického moru
Po průniku afrického moru prasat (AMP) na území Ukrajiny vydalo FAO varování, podle něhož je třeba maximálně zvýšit preventivní opatření, aby se zabránilo průniku AMP na půdu Evropské unie. Podle FAO Ruská strana nedokáže s morem účinně bojovat a sousedící státy, zejměéna ty, které mají velké koncentrované farmy jsou proto v ohrožení.

Ruská strana si pospíšila s prohlášením podle něhož jsou problémy způsobeny především rychlým pohybem lidí a materiálů napříč státy a naopak bagatelizuje neschopnost ruských státních orgánů mor lokalizovat a časem i vymýtit. Bez ohledu na to ale již některé evropské státy zavedly zákaz dovozu prasat a produktů z nich, který se vztahuje na Rusko a Ukrajinu. Prvními, kdo se k tomuto kroku odhodlal byli Litva a Moldavsko, následované Německem. Všechny státy bez výjimky navíc zpřísnili požadavky na biologickou bezpečnost při přepravě zvířat.
Zdroj: FAO, Pig Progress

Skutečné vepřové lahůdky
Na Výstavě potravin ve Spojených státech se, vedle poměrně tradičních potravin, objevily skutečné lahůdky pro milovníky vepřového. Mezi neotřelými nápady nejvíce zaujala slaninová zmrzlina nebo dokonce káva s vůní špeku a koření. Ta byla dokonce v rámci soutěže "o nejlepší recept na kávu" oceněna jako nejlepší a její autor si odnesl šek na 10.000 dolarů.
Zdroj: Swineweb.com
Zpracováno SCHP 30.srpna.2012
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz


Hodnocení => průměr 097
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář