- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Aktuální situace v komoditě mléko
Evropští chovatelé mléčného skotu protestovali tento týden proti poklesu cen mléka, což ohrožuje finanční udržitelnost jejich farem. Zatímco chovatelé mléčného skotu z Itálie, Německa, Irska a Francie vylili 10.7.2012 tisíce litrů mléka vedle Evropského parlamentu jako symbol nadměrné nabídky na trhu EU, nejméně 2500 britských farmářů se shromáždilo dnes 11.7.2012 v Londýně aby protestovali proti nedávnému snížení ceny mléka ze strany zpracovatelů a prodejců.
"Situace se stává neudržitelnou a v sázce je přežití farem", komentoval situaci Romuald
Schaber, předseda Evropské mléčné rady.V reakci na demonstraci v Bruselu řekl předseda vý boru Evropského parlamentu pro zemědělství Paolo De Astro (Itálie), že Michel Dantin (Francie) – zpravodaj pro reformu tržních nástrojů – tlačil na změny k posílení intervenčních
mechanismů a umožnění fixace cen a výrobní kontroly v případě závažných nevyvážeností a to za přísného dohledu.
Mezitím představitelé DG AGRI naznačili, že trh s mlékem v květnu dosáhl dna a ceny mléčných komodit se již zvedají (cena másla vzrostla o 6%, SMP (+5%), WMP (3%), čedar (+3% ) a sušená syrovátka (12%)).
Obvykle trvá asi 2 až 3 měsíce než se cena mléka jako komodity odrazí v cenách placených zemědělcům. Nejnovější údaje Evropské komise ukazují, že klesající trend se obrátil a že lokální ceny jsou na vzestupu, např. Severní Irsko (28,5 c/kg, 6%), Itálie (32,48c /kg, 1,2%) a Nizozemsko (31c/kg, 3,8%).
Průměrná cena mléka byla v květnu 2012 v EU 31,6 c/kg což je o 5% méně než byla průměrná cena za stejné období loňského roku. S odkazem na „mléčný balíček EU“, který vstoupí v platnost v říjnu, vyjádřili představitelé DG AGRI naději, že bude nalezen nějaký způsob, jak posílit postavení producentů mléka v potravinovém řetězci.
Zdroj:Agrafacts EU 11.7.2012