Renata Šarjaková, 18. duben 2006
Vliv huminové kyseliny na užitkovost brojlerů
Vysoká koncentrace kyseliny huminové v napájecí vodě neměla toxický účinek ani neovlivnila zdravotní stav kuřat.

Kyselina huminová se ve veterinární praxi  v Evropě užívá proti průjmům a jako analgetikum a  imunostimulační a antimikrobiální činidlo. Určité modifikované formy  kyseliny huminové vykazují i protiviroý účinek.
Přestože mnoho studií uvádí, že kyselina huminová není toxická a nemá teratogenní účinek bylo zjištěno, že se účastní na vzniku nemoci Kashin-Beck, charakterizované artrózou kloubů a růstem destiček u dětí a dospívajících lidí v endemické oblasti východní Asie. Problémy vznikají při vysoké koncentraci huminových složek ve  vodě. Vzhledem k tomu, že voda v mnoha drůbežích farmách pochází z přirozených zdrojů, existuje určitá pravděpodobnost výskytu huminových složek z půdy ve vodě a vzniku problémů s chrupavkami (dyschondroplasie).
Studie provedená ve výzkumném centru při USDA  měla ověřit, zda přídavek huminové kyseliny může ovlivnit zdravotní stav brojlerů. V provedených pokusech neměla huminová kyselina vliv na změny na kostře a nepůsobila toxicky. Ve vysoké koncentraci zpomalila růst, ale neměla nepříznivý vliv na zdravotní stav kuřat.
Poultry Sci., 85, 2006, č. 3, s. 410-414
Zdroj info ÚZPI

Hodnocení => průměr 103
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář