František Mariánek, 11. březen 2012
Podpora chovu prasat
Jsou známé informace o dotacích

Po jednáních s ministerstvem zemědělství se konečně vyjasnily detaily okolo dotací na letošní rok. Drtivá většina jich zůstává oproti loňskému roku beze změny. Výjimku tvoří dotace na neškodnou likvidaci kadáverů a dotace na dochovy selat.

Změna u dotací na bezpečnou likvidaci kadáverů je velmi jednoduchá. Podle informací MZe se letos na tento dotační titul nepočítá s žádnými prostředky. Dotační titul je tedy zachován, ale s jeho výplatou se nepočítá.

Druhou novinkou pro letošní rok je možnost opakovaného čerpání na dochovy selat. Některé z nákladů uznatelných v prvním roce jsou sice při opakování vyloučeny, ale celkově chovatel může požádat i v případě, že tuto dotaci čerpal již v minulém roce. Přesné podmínky první i opakované žádosti najdete na stránkách svazu www.schpcm.cz/dotace....

Aktivisté poškozují welfare prasat
Britská farmářská unie si stěžuje, že soustavný tlak na další zlepšování welfare může vést k útlumu chovu prasat v Británii. Děje se tak přes to, že dřívější snaha těchto organizací vedla k tomu, že již dnes má Velká Británie nejvyšší standardy welfare v celé Evropě a pravděpodobně i na světě.
To byl v posledních deseti letech pravděpodobně jeden z důvodů poklesu stavů prasat v Anglii. Nyní se aktivisté snaží posunout limity ještě dál. Chovatelé se však bouří. Před lety souhlasili se zpřísněním standardů, ale jediným výsledkem je, že se více vepřového masa dováží ze zemí, kde jsou pravidla volnější. Chovatelé proto upozorňují, že prosazování přísných požadavků na welfare na omezeném území může mít za následek celkové zhoršení welfare, protože se sníží produkce welfarových zvířat a naopak zvýší produkce tam, kde welfare nedosahuje takové úrovně.

Prosazování vysokých standardů bez ohledu na mezinárodní situaci a bez zavedení ochranných mechanismů do zahraničního obchodu tak může paradoxně welfare zvířat spíše poškodit.
Zdroj: PigProgress

Jsme nejbohatší v Evropě?
Podivná otázka.Pokud se však podíváme na čerpání dotací, které pomáhají nakrmit chudé, zdá se to být pravda. Česká republika totiž v rámci této dotace požádala o nejnižší částku ze všech zemí EU - přibližně 136 tis. Eur. Přitom Malta, která je rovněž jedním z příjemců nejnižší částky obdrží 722 tis. Eur.

Dotační program sám o sobě je poměrně kontroverzní a byl svými odpůrci velmi dlouho blokován. Česká republika, jako jeden z nich, s čerpáním vůbec nepočítala a teprve na poslední chvíli připravovala žádost. Program, ačkoli částečně spadá do sféry sociální, bývá často využíván jako zemědělská subvence, protože v jeho rámci mohou být v poměrně velkém rozměru nakupovány potraviny. Tímto způsobem je využíván jak v USA tak například ve Francii či Španělsku.
Zdroj: EurActiv

USA pod tlakem kvůli Ractopaminu
Ractopamin hydrochlorid je látka, která je v USA běžně používána jako stimulátor růstu. U prasat způsobuje rychlejší srdeční tep a zvětšení průsvitu cév a výsledek je rychlejší růst a vyšší podíl libového masa. V praxi se dá říci, že prasat u nichž byl používán ractopamin dosáhla při stejném množství použitého krmiva výtežnost o 10 % vyšší. Jedná se tedy o ekonomicky velmi zajímavý přídavek.

V současné době však okolo tohoto přípravku vznikla velká diskuse. Jednak je to proto, že USDA oznámila, že podle průzkumů způsobil ractopamin víc onemocnění nebo úhynů prasat než kterákoli jiná umělá látka podávaná v krmivu. Druhým důvodem diskusí je potom skutečnost, že ractopamin i maso od zvířat jím krmených je zakázáno v EU, na Tchai-wanu a především potom v Číně, kam se Američani snaží v co největší míře prorazit. Protože ractopamin je využíván při krmení přibližně 60-80% jsou stopy po jeho užívání zachycovány ve většině masa. Tak jako obvykle se zdá, že co se nepodařilo prosadit z hlediska ochrany zdraví zvířat a konzumentů, změní obchodní zájmy.
Zdroj: Swineweb.com 

Kvalita spermatu není jen problémem ISK
Kvalita spermatu je jedním z velmi důležitých faktorů majících vliv na reprodukci prasat. Na mateřské straně se tomuto problému dostává velké pozornosti šlechtitelů snažících se zvýšit počty selat. Na straně otcovské je však většinou zcela opomíjen resp. je interpretován pouze jako technický problém přípravy inseminační dávky na stanici. Přitom znaky spermatu jsou také geneticky podmíněny.

Vědci z Amerického výzkumného centra pro maso a zvířata zjistili, že existují naprosto evidentní možnosti pro zlepšení kvality spermatu pomocí selekce. Byly sledovány základní znaky jako koncentrace spermií, objem a celková produkce spermií. Zkoumána byla navíc možnost zlepšovat tyto znaky prostřednictvím selekce na některé mateřské vlastnosti (ovulační poměr, kapacita dělohy). Při pokusech bylo zjištěno, že při selekci na tyto znaky jsou zároveň zlepšovány některé znaky spermatu.

Protože podobné závěry nejsou úplnou novinkou, byla již před několika lety v rámci Národního šlechtitelského programu zahájena selekce na znaky kvality spermatu. Pro celý komplex znaků kvality semene (koncentrace, objem, abnormálie a patologické spermie) je zjišťována plemenná hodnota, která slouží jako jedno z vodítek při selekci.
Zdroj: Swineweb.com

Africký mor prasat možná v další zemi
Rusku se dlouhodobě nedaří zvládnout situaci s africkým morem prasat. Postupně se výskyt šíří z jižních republik na sever. Větší množství výskytů bylo zaznamenáno poblíž hranic Ruska s Ukrajinou a na konci loňského roku i u hranic rusko-běloruských.

Minulý týden dokonce oznámila Ukrajina, že dočasně pozastavuje dovozy vepřového masa z Běloruska. Důvodem jsou nepotvrzené informace o zavlečení AMP do Běloruska. Ukrajina již dříve vyjádřila své obavy ze zavlečením moru a důkladně chrání oblasti blízko Ruských hranic. Na ochraně svého území spolupracuje s Evropskou unií, pro níž je jakýmsi nárazníkovým pásmem.
Zdroj: ThePigSite 

Zpracováno SCHP 8.března.2012
www.schpcm.cz
info@schpcm.cz


Hodnocení => průměr 098
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář