František Mariánek, 1. březen 2012
Než se včely probudí
Dokud včely spí, musejí včelaři pomýšlet na to, aby odebrali vzorky odrolků, tzv. měli, odkud se dá laboratorně stanovit, jaký je zdravotní stav tohoto chovaného užitečného hmyzu, a to zejména pokud jde o varroázu.
Zdroj: SVS ČR

 

Poslední termín byl do poloviny února, aby se včas zaslaly vzorky buď do některého ze státních veterinárních ústavů, nebo do Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic.


Na začátku loňského roku byl výskyt varroázy docela příznivý, ale vlivem teplého podzimního počasí roku 2011 a tudíž nárůstu populace roztoče Varroa destructor docházelo v tomto období v některých oblastech ČR k úhynům včelstev. Lze tedy všem včelařům doporučit, aby v následujících měsících včelařské sezóny zvýšili pozornost při sledování zdravotního stavu včelstev a obzvlášť se zaměřovali na sledování možného zvýšeného výskytu tohoto roztoče na stanovištích svých včelstev. Samozřejmostí by mělo být dodržovat pokyny krajských veterinánrích správ pro tlumení varroázy.


Zajisté je třeba sledovat i jiné nákazy, jako je například mor včelího plodu aj. I zde je v posledních letech situace víceméně stále stejná.


V naší republice nebyl zaznamenán výskyt Malého úlového brouka (z angličtiny Small Hive Beetle) - Aethina tumida), což se jevilo, že by mohlo být velkým nebezpečím. Larvy tohoto nenápadného broučka rozežírají plásty, žerou vosk, med, larvy i mrtvé včely a tím škodí přímo i nepřímo, zejména vyvíjejícímu se včelímu plodu. Tento brouček původem z jižní Afriky byl zaznamenán v USA, a jsou obavy z jeho proniknutí na Starý kontinent.


O všech hrozících problémech Státní veterinární správa naše včelaře informuje jak přímo, tak i tím, že se podílí na školeních a odborných seminářích. I díky tomu jsou čeští včelaři na dobré úrovni a český med je důvěryhodný a je oceňován jak v naší republice, tak i v cizině.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS


Hodnocení => průměr 098
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář