Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
agronavigator.cz , 5. leden 2012
Hodnocení dlouhodobých zdravotních dopadů diet s obsahem GM plodin
Hodnocení dlouhodobých zdravotních dopadů diet s obsahem GM plodin
Cílem systematického přehledu britských a francouzských vědců bylo shromáždit data týkající se vlivu krmné diety s obsahem GM kukuřice, sóji, brambor, rýže a tritikale na zdravotní stav užitkových zvířat.
Při použití geneticky modifikovaných rostlin v krmivech se neočekávají negativní dlouhodobé účinky. K tomuto výsledku dospěli britští a francouzští vědci ve své metastudii publikované v prosinci loňského roku. Vědecký tým pod vedením profesorky Agnès Ricrochové z pařížské univerzity (AgroParisTech) analyzoval celkem 12 dlouhodobých (trvající po dobu více než 90 dní až po 2 roky) a 12 multigeneračních studií (2 až 5 generací), ve kterých byla zvířatům zkrmována Bt kukuřice, sója tolerantní vůči herbicidům, GM brambory, tritikale a rýže. U pokusných zvířat byly sledovány parametry jako růst, příjem krmiva a hmotnost orgánů. Prováděly se rozbory mléka a krve a také histologické rozbory tkání jednotlivých orgánů zvířat. Vědci dospěli k závěru, že v žádné ze zkoumaných studií nebyly nalezeny důkazy o tom, že by konzumace geneticky modifikovaných rostlin negativně ovlivnila zdravotní stav zvířat.
Kromě toho vědci dospěli na základě šetření k závěru, že krmivářské pokusy přesahující dobu 90 dnů jsou dostatečně dlouhé pro vyhodnocení zdravotní nezávadnosti geneticky modifikovaných plodin. Déletrvající a složitější studie by za normálních okolností neměly přinést žádné dodatečné poznatky.
Článek : 116381 ; Vydáno : 4.1. 2012 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová